Choroby układu moczowego

Kamienie w nerkach, osad w pęcherzu, zapalenie pęcherza, kastracje i sterylizacje;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Choroby układu moczowego

Post autor: kimera »

Problemy z układem moczowym

Zapalenie dróg moczowych

Świnki morskie mają krótkie łapki, przez co ich brzuszki znajdują się w niewielkiej odległości od gruntu. W rezultacie gryzonie te mają skłonność do zakażeń układu moczowego bakteriami z wilgotnej ściółki i odchodów.

Podstawowe objawy infekcji dróg moczowych:
Krew w moczu
Piszczenie z bólu podczas oddawania moczu

Należy od razu iść ze świnką do weterynarza, który oprócz ogólnego badania może zlecić prześwietlenie, aby wykluczyć kamienie w pęcherzu. Czasami wykonuje się badanie moczu na obecność krwi i posiew kultur bakteryjnych.
Zapalenie dróg moczowych leczy się najczęściej antybiotykami. Kuracja powinna trwać 2 lub 3 tygodnie i nie należy jej przerywać przed upływem przewidzianej kuracji. Gdyby krwawienie powróciło po leczeniu, niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.
Infekcjom można starać się zapobiegać. Zapobieganie polega na trzymaniu świnek na suchym, czystym podłożu i przystrzyganiu długich włosów na zadku, żeby nie były wilgotne. Podobnie jak u ludzi, dobre efekty daje podawanie soku z żurawin. Musi to być naturalny sok, niesłodzony i bez konserwantów, nie napój żurawinowy.
Zaniedbane, mokre świnki mogą - oprócz infekcji pęcherza - dostać także bolesnych odparzeń od moczu. Odparzenia leczy się przede wszystkim przez usunięcie przyczyny dolegliwości. Podrażnione miejsca przemywa się wodą lub wodnym roztworem środka odkażającego, osusza i smaruje maściami łagodzącymi stosowanymi u ludzkich niemowląt na wysypkę pieluszkową, np. Bepanthen, Desitin.

Kamienie moczowe w pęcherzu

Kamica moczowa daje bardzo podobne objawy do ogólnego zapalenia dróg moczowych - krew w moczu, bolesność przy oddawaniu moczu lub kału. W moczu może znajdować się szlam moczowy - drobnoziarnisty osad złogów tworzących się w pęcherzu. Kamienie mogą samoistnie "schodzić", co bywa bardzo niebezpieczne, gdyż kamień może utknąć w przewodzie moczowym i upośledzić oddawanie moczu, a nawet całkowicie zablokować cewkę. Szczególnie dotyczy to samców, u których jest ona węższa. Kamienie w pęcherzu lub przewodzie moczowym usuwa się operacyjnie.
Zdjęcie ogromnego kamienia moczowego u czteroletniego samca Radara:
http://www.guinealynx.info/photos/mammabear66-1.jpg
Niestety, samczyk, od dawna cierpiący również na komplikacje po kastracji, nie przeżył.

Zapobieganie: Przyczyna powstawania kamieni moczowych nie jest do końca znana. Przypuszczalnie odgrywa w tym pewną rolę genetyka. Uważa się, że prawidłowa dieta może pomóc w zapobieganiu tworzenia się kamieni.
W diecie świnek morskich ważne jest zadbanie o właściwą równowagę między wapniem a fosforem Ca:P. Prawidłowy stosunek powinien wynosić mniej więcej od 1,5:1 do 2:1 z przewagą wapnia nad fosforem. Zbyt dużo fosforu sprzyja tworzeniu się w moczu kryształków fosforanów, które drażnią ścianki pęcherza i odkładają się w postaci złogów. Najprostsza zasada żywienia mówi, że więcej wapnia mają zielone, wegetatywne części roślin, natomiast części reprodukcyjne, jak korzenie, nasiona i owoce (np. marchew, jabłka i mieszanki ziaren) mają więcej fosforu. Kolejny powód, aby podawać ten pokarm jako przysmak raczej niż poważną część codziennego posiłku.
Czasami mimo objawów zapalnych nie wykrywa się kamieni moczowych ani infekcji bakteryjnej. Przyczyną takich objawów może być międzymiąższowe zapalenie pęcherza. Leczy się je dietą, zwiększoną ilością płynów oraz lekami przeciwbólowymi, podobnie jak u ludzi.
Czasami objawy podobne do zapalenia dróg moczowych u samic może dawać ropomacicze, które jednak jest już schorzeniem narządów rozrodczych. Weterynarz bez wątpienia będzie potrafił ustalić, co jest przyczyną dolegliwości świnki.

Źródło: internet, głownie Guinealynx
http://www.guinealynx.info/uti.html
http://www.guinealynx.info/stones.html
Różyczka94

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Różyczka94 »

Ja mam pytanie. Może wyjdę na głupią, ale chcę się dowiedzieć czy to normalne jak siuśki są z leksza zabielone ? Są takie mętne. Moim panom czasem zdarza się zlać na panele podczas podróży dookoła mojego pokoju. W klatce nie widać tego koloru bo nie ma jak.
guitargirl

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: guitargirl »

Zabielone tzn. z osadem? Czasem zdarza się że świnki sikają z osadem po podaniu zielonych roślin np. sałata, ale jeśli mocz brzydko pachnie, ma nienaturalny kolor czy zawiera piasek to warto by przejść się z tym do weterynarza, żeby nie było to coś poważniejszego.
Różyczka94

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Różyczka94 »

Zapach zwyczajny, takie są mętne, nie wiem do czego by to porównać. Może jakby były wymieszane ze szczyptą mąki ziemniaczanej.

Tak, daję im dużo pietruszki, czasem sałatę, liście selera, nać marchwii. Zieleniny mają sporo.
Asia909

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Asia909 »

Jesli podajesz duzo pietruszki to wlasnie od tego siuski sie zabarwily. Pietruszka ma duzo w sobie wapnia. Jego nadmiar jest usuwany wraz z moczem. :) ogranicz troche podawanie pietruszki.
Różyczka94

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Różyczka94 »

Czyli nie muszę się martwić ;)
Dzięki
Madzior

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Madzior »

Moje świnki robią siusiu w różnych kolorach. Czasami właśnie takie białe, mętne, a czasami silnie pomarańczowe, po wyschnięciu mają kolor takiej rozwodnionej kawy. A czasami są słomkowożółte. To chyba jak człowiek - co je i ile pije, takie robi siusiu.
Różyczka94

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Różyczka94 »

No też tak myślę, bo moje też czasem robią taką 'rozwodnioną kawę' :D
Asia909

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Asia909 »

Obrazek

Neska dziś nasikałam całkowicie białym moczem. Jakby gęstym mlekiem.
Wiem, ze zdjęcie nie wyraźne ale aparat siadł a szybko chciałam to uchwycić zanim wsiąkło. Dodam, ze na macie zostaje później suchy biały osad. Mam iść na badania czy coś? :/
Nyanyan
Posty: 70
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Miejscowość: Włocławek
Kontakt:

Re: Choroby układu moczowego

Post autor: Nyanyan »

A nie jadła pietruszki? Albo witaminy c tuż przed?;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ moczowo-płciowy”