Anoreksja

Moderator: Dzima

Regulamin forum
"Proszę, znaj mnie i moje zwyczaje. Jak każda inna żywa istota, mogę zachorować. Jednak w odróżnieniu od drapieżników, ja ukrywam swoją chorobę i słabość, aby przeżyć. Twoim obowiązkiem jest pilnować mojej wagi i wiedzieć, czy nie zmarzłam albo się nie przegrzałam. Znaj moje ciało i dotyk mojej sierści. Znaj błysk moich oczu i wrażliwość moich uszu. Zauważ, kiedy podupadam na zdrowiu. Dla mojego dobra, znaj mnie."

1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
ODPOWIEDZ
Blue-83

Anoreksja

Post autor: Blue-83 »

Witam.
Macie może jakieś sposoby by zachęcić świnkę do jedzenia?
Od miesiąca karmię swoją strzykawką. Zgredka ma niecałe 5 lat. W czerwcu zaczęła dziwnie jeść więc poszliśmy do weterynarza, stwierdził cysty na jajnikach i zrobił operacje. Od tego czasu nie je i nie pije sama, miała kilka momentów, gdy próbowała np. gryźć jabłko, natkę itp. ale po kilku dniach przestawała. Miała też 2 dziwne ataki paraliżu - lekarz stwierdził, iż prawdopodobnie były to jakieś mikrowylewy gdyż po kilku godzinach wracała do siebie. Jesteśmy pod kontrolą weterynarza specjalisty od zwierząt egzotycznych. Daje jej zastrzyki (witaminki), przycina zęby jak trzeba. Podczas operacji stwierdził, iż wszystkie inne narządy wyglądają prawidłowo, zęby również nie są przeszkodą w jedzeniu, a ona nadal nie je sama. Jeśli macie jakieś sprawdzone sposoby to czekam na rady....
Hani@

Re: Anoreksja

Post autor: Hani@ »

A bylo robione RTG czaszki ?
Blue-83

Re: Anoreksja

Post autor: Blue-83 »

Raczej nie, zaczęło się od cyst, więc miała usg brzucha, ale chyba rtg głowy nie robił.... A w jakim celu miałby to zrobić?
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Anoreksja

Post autor: martuś »

Świnka nie je z jakiegoś powodu. W takiej sytuacji oglądanie zębów tylko od strony pyszczka nie zawsze jest wiarygodne. Na rtg wyjdą problemy z przerostem korzeni lub ze stawem żuchwowo-skroniowym. Warto byłoby też pobrać krew i zrobić morfologię i biochemię.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Blue-83

Re: Anoreksja

Post autor: Blue-83 »

A czy weterynarz będzie mógł coś poradzić na problemy z przerostem korzeni lub ze stawem żuchwowo-skroniowym? Jesli macie jeszcze jakieś pomysły to czekam - przedstawię je lekarzowi, zobaczymy co powie..... Dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Anoreksja

Post autor: martuś »

Wtedy odpowiednie leki p/bólowo-p/zapalne, częste kontrole, korekcje zębów i dokarmianie strzykawką :( Tych przypadłości nie da się wyleczyć ale można poprawić komfort życia. Moja świnka miała przerost korzeni, wymagała comiesięcznych korekt ale żyła jeszcze dwa lata.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
fendinka

Re: Anoreksja

Post autor: fendinka »

Moja świnka też nie jadła przez ponad miesiąc -była chora na zapalenie ucha. Niby próbowała jeść, ale wyglądało to tak jakby nie potrafiła gryźć też myslałam, że ma przerośnięte zęby, podtykałam jej jedzenie aż nagle gdy jej stan się zaczął poprawiać zaczęła powoli sama jeść. Zęby były ok spróbuj dawać śwince to co najbardziej lubią czyli zieleninę: mlecz babkę lancetowatą itd. A czy świnka dostaje probiotyk? Moja dostawała BioLapis, probiotyki poprawiają pracę układu pokarmowego. Zdrówka dla Twojej świneczki.
ilona.raczynska95

Re: Anoreksja

Post autor: ilona.raczynska95 »

musisz uważać na tą niebezpieczną chorobę
Pelcia
Posty: 208
Rejestracja: 30 lip 2013, 9:56
Miejscowość: Kraków
Kontakt:

Re: Anoreksja

Post autor: Pelcia »

EDIT: NIE ZAUWAŻYŁAM, ŻE PISZĘ PO ROKU, ALE TEMAT DLA INNYCH ZAWSZE AKTUALNY :)

Bywa czasem tak, że jeśli świnka dostawała lek Baytril (lub pochodne nazwy) , to ma po tym leku jadłowstręt.
Wtedy nie je, a zęby w tym czasie rosną.
I gdy zbyt urosną, to też nie może z tego powodu jeść.
Potem dołącza się ból brzucha i stres, jaki ona przeżywa.

Daj jej do jedzenia trawę, liście roślin z łąki jak mniszek lekarski , babka, tasznik, i zobacz czy ona zacznie coś jeść.
Jedno jest pewne, że ją boli i że musi otrzymywać lek od bólu, np. Meloksicam doustnie 1 x na dobę zgodnie z ulotką leku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i Problemy”