Niebezpieczne antybiotyki

Moderator: Dzima

Regulamin forum
"Proszę, znaj mnie i moje zwyczaje. Jak każda inna żywa istota, mogę zachorować. Jednak w odróżnieniu od drapieżników, ja ukrywam swoją chorobę i słabość, aby przeżyć. Twoim obowiązkiem jest pilnować mojej wagi i wiedzieć, czy nie zmarzłam albo się nie przegrzałam. Znaj moje ciało i dotyk mojej sierści. Znaj błysk moich oczu i wrażliwość moich uszu. Zauważ, kiedy podupadam na zdrowiu. Dla mojego dobra, znaj mnie."

1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: kimera »

Wszystkie antybiotyki oddziałują na florę bakteryjną jelit, ale niektóre są bardzo niebezpieczne i wywołują śmiertelną w skutkach enterotoksemię, czyli zatrucie toksynami bakteryjnymi.

Wszystkie antybiotyki z grupy penicylin są śmiertelnie groźne dla świnek morskich. Upewnij się, że twoja świnka ich nie dostanie. Doświadczony weterynarz nigdy ich nie przepisze śwince i będzie umiał podać kompletną listę leków niebezpiecznych. Jeśli weterynarz, do którego się udasz ze świnką, nie będzie o tym wiedział, zmień lekarza.

Lista leków, których należy unikać:

amoksycylina
amoksycylina z klawulanianem (amoxiclav, augumentin)
ampicylina
bacytracyna
cefadroksyl
cefaleksyna
cefalosporyny
cefazolina
chlortetracyklina
klindamycyna
dihydrostreptomycyna
erytromycyna
linkomycyna
oksytetracyklina
penicylina
streptomycyna

Żadnego z tych leków nie wolno podawać doustnie, niektóre w ostateczności mogą być podane dożylnie, choć należy tego unikać, jeśli jest alternatywa. Antybiotyki z tej listy mogą być podawane w postaci maści lub kropli do oczu i są zasadniczo bezpieczne, o ile nie zostaną spożyte.

Penicylina i antybiotyki pokrewne są lekami o wąskim spektrum działania, silnie działającymi na bakterie Gram dodatnie. W ciągu kilku dni od ich podania następuje drastyczne wymarcie naturalnej, gram dodatniej, flory bakteryjnej w jelitach, i namnożenie bakterii szkodliwych, zwykle utrzymywanych w równowadze. Następuje błyskawiczny wzrost bakterii Clostridium difficile i enterotoksemia, czyli zatrucie organizmu toksynami bakteryjnymi. Leczenie jest możliwe, ale prognozy nie są dobre, bez leczenia śmierć następuje po 1-5 dniach.

U ludzi występuje taka sama choroba, jest to rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Mechanizm jego powstawania i zakażenia C. difficile nie jest do końca wyjaśniony, ale przyczyna najprawdopodobniej jest ta sama: zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej na skutek działania antybiotyków.

źródło: Guinea Lynx
http://www.guinealynx.info/dangerous_medications.html

W przypadku cefaleksyn podano je jako niebezpieczne, ponieważ powodują u świnek groźne efekty uboczne i ogólnie świnki źle je znoszą. Skoro są bezpieczniejsze leki, można ich unikać. Poza tym niektóre antybiotyki są niebezpieczne podawane doustnie, w postaci wstrzyknięć lub maści w miejscach nie do zlizania mogą być warunkowo stosowane.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13489
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: pucka69 »

a który to wet? warto by go może zapoznać z listą leków których nie można podawać śwince.
Obrazek
Tola

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: Tola »

A antybiotyk : ENROBIOFLOX ?
Na problemy z przewodem pokarmowym .
Awatar użytkownika
justynuszek
Posty: 1678
Rejestracja: 07 lip 2013, 16:41
Miejscowość: Sosnowiec
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: justynuszek »

To Enrofloksacyna. Tak jak Enroxil, Enrocin, Baytril.
Enrofloksacyna jest bezpieczna, często podawana świnkom.

Nie wiem tylko na ile skuteczna na takie problemy.
Zależy chyba z czego one wynikają.
Obrazek Obrazek
zamówienia kalendarzy i gadżetów SPŚM: zamowienia@forum.swinkimorskie.eu
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23048
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: porcella »

Warto chyba uzupelnić wątek o to, że zawsze koniecznie trzeba obok antybiotyku podawac świnkom probiotyk - najlepiej weterynaryjny (jak bio-lapis, czy enteroferment), ale może być tez ludzki.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
milka

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: milka »

Dzisiaj byłam z prosiaczkiem u weta (mieszkam na wsi czyt. specjalistów brak, powód - bardzo długo walczę z pododermatitis :sadness: ) Dostaliśmy antybiotyk Synolux i czułam że to ten z grupy zakazanych (amoksycylina plus kwas klawulanowy), ale nie byłam pewna. Proś dostał zastrzyk z tego antybiotyku, a do domu dostałam tabletki (miałam je podawać od jutra). Teraz upewniłam się, że nie można go podawać, pojadę jutro znowu do weta, przedstawię sprawę, ale jakiego innego się domagać? :help:

Odwiedziłam wet. ponownie z wydrukowaną listą niebezpiecznych antybiotyków i otrzymałam enroxil w tabl. Oczywiście osłonowo też będziemy dawać
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: Jack Daniel's »

Z niebezpiecznymi antybiotykami jest tak, że w ostateczności można je podawać ale:
- w zastrzyku podskórnym i miejscowo
- wraz z osłoną flory jelit i wątroby
Doustnie bardzo szkodzą. Spokojnie. Znam świnki, które w takim stosowaniu (podskórnym) przeszły skuteczną terapię penicyliną.
Awatar użytkownika
Renika
Posty: 219
Rejestracja: 20 lip 2013, 20:51
Miejscowość: okolice Krakowa
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: Renika »

Czy sultridin można podawać w przypadku biegunki i czy należy równocześnie zastosować probiotyk?
lubię

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: lubię »

Dlaczego od razu sul-tridin? Zalecenie weta, świnka ma stwierdzoną infekcję układu pokarmowego?
lukoc95

Re: Niebezpieczne antybiotyki

Post autor: lukoc95 »

Jak to jest z tą oksytetracykliną?
Przychodnia w której leczyłem moją świnkę na zapalenie górnych dróg oddechowych twierdzi, że antybiotyk ten można podawać doustnie świnkom nawet do 3 razy na dobę według najnowszej literatury (exotic animal formulary). Ktoś spotkał się jeszcze ze stosowaniem tego leku u swoich podopiecznych?
Leczenie skończyło się biegunką, później innymi zaburzeniami przewodu pokarmowego, utratą apetytu, wagi i mimo interwencji lekarzy śmiercią zwierzęcia o czym można przeczytać w dziale "weterynarze" (jestem w trakcie wyjaśniania sytuacji).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i Problemy”