Strona 1 z 2

Niebezpieczne antybiotyki

: 13 lip 2013, 9:03
autor: kimera
Wszystkie antybiotyki oddziałują na florę bakteryjną jelit, ale niektóre są bardzo niebezpieczne i wywołują śmiertelną w skutkach enterotoksemię, czyli zatrucie toksynami bakteryjnymi.

Wszystkie antybiotyki z grupy penicylin są śmiertelnie groźne dla świnek morskich. Upewnij się, że twoja świnka ich nie dostanie. Doświadczony weterynarz nigdy ich nie przepisze śwince i będzie umiał podać kompletną listę leków niebezpiecznych. Jeśli weterynarz, do którego się udasz ze świnką, nie będzie o tym wiedział, zmień lekarza.

Lista leków, których należy unikać:

amoksycylina
amoksycylina z klawulanianem (amoxiclav, augumentin)
ampicylina
bacytracyna
cefadroksyl
cefaleksyna
cefalosporyny
cefazolina
chlortetracyklina
klindamycyna
dihydrostreptomycyna
erytromycyna
linkomycyna
oksytetracyklina
penicylina
streptomycyna

Żadnego z tych leków nie wolno podawać doustnie, niektóre w ostateczności mogą być podane dożylnie, choć należy tego unikać, jeśli jest alternatywa. Antybiotyki z tej listy mogą być podawane w postaci maści lub kropli do oczu i są zasadniczo bezpieczne, o ile nie zostaną spożyte.

Penicylina i antybiotyki pokrewne są lekami o wąskim spektrum działania, silnie działającymi na bakterie Gram dodatnie. W ciągu kilku dni od ich podania następuje drastyczne wymarcie naturalnej, gram dodatniej, flory bakteryjnej w jelitach, i namnożenie bakterii szkodliwych, zwykle utrzymywanych w równowadze. Następuje błyskawiczny wzrost bakterii Clostridium difficile i enterotoksemia, czyli zatrucie organizmu toksynami bakteryjnymi. Leczenie jest możliwe, ale prognozy nie są dobre, bez leczenia śmierć następuje po 1-5 dniach.

U ludzi występuje taka sama choroba, jest to rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Mechanizm jego powstawania i zakażenia C. difficile nie jest do końca wyjaśniony, ale przyczyna najprawdopodobniej jest ta sama: zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej na skutek działania antybiotyków.

źródło: Guinea Lynx
http://www.guinealynx.info/dangerous_medications.html

W przypadku cefaleksyn podano je jako niebezpieczne, ponieważ powodują u świnek groźne efekty uboczne i ogólnie świnki źle je znoszą. Skoro są bezpieczniejsze leki, można ich unikać. Poza tym niektóre antybiotyki są niebezpieczne podawane doustnie, w postaci wstrzyknięć lub maści w miejscach nie do zlizania mogą być warunkowo stosowane.

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 21 paź 2013, 11:27
autor: pucka69
a który to wet? warto by go może zapoznać z listą leków których nie można podawać śwince.

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 30 gru 2013, 11:16
autor: Tola
A antybiotyk : ENROBIOFLOX ?
Na problemy z przewodem pokarmowym .

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 30 gru 2013, 11:18
autor: justynuszek
To Enrofloksacyna. Tak jak Enroxil, Enrocin, Baytril.
Enrofloksacyna jest bezpieczna, często podawana świnkom.

Nie wiem tylko na ile skuteczna na takie problemy.
Zależy chyba z czego one wynikają.

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 15 lip 2015, 11:12
autor: porcella
Warto chyba uzupelnić wątek o to, że zawsze koniecznie trzeba obok antybiotyku podawac świnkom probiotyk - najlepiej weterynaryjny (jak bio-lapis, czy enteroferment), ale może być tez ludzki.

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 26 sie 2015, 13:18
autor: milka
Dzisiaj byłam z prosiaczkiem u weta (mieszkam na wsi czyt. specjalistów brak, powód - bardzo długo walczę z pododermatitis :sadness: ) Dostaliśmy antybiotyk Synolux i czułam że to ten z grupy zakazanych (amoksycylina plus kwas klawulanowy), ale nie byłam pewna. Proś dostał zastrzyk z tego antybiotyku, a do domu dostałam tabletki (miałam je podawać od jutra). Teraz upewniłam się, że nie można go podawać, pojadę jutro znowu do weta, przedstawię sprawę, ale jakiego innego się domagać? :help:

Odwiedziłam wet. ponownie z wydrukowaną listą niebezpiecznych antybiotyków i otrzymałam enroxil w tabl. Oczywiście osłonowo też będziemy dawać

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 29 sie 2015, 1:00
autor: Jack Daniel's
Z niebezpiecznymi antybiotykami jest tak, że w ostateczności można je podawać ale:
- w zastrzyku podskórnym i miejscowo
- wraz z osłoną flory jelit i wątroby
Doustnie bardzo szkodzą. Spokojnie. Znam świnki, które w takim stosowaniu (podskórnym) przeszły skuteczną terapię penicyliną.

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 21 sty 2016, 20:29
autor: Renika
Czy sultridin można podawać w przypadku biegunki i czy należy równocześnie zastosować probiotyk?

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 21 sty 2016, 20:36
autor: lubię
Dlaczego od razu sul-tridin? Zalecenie weta, świnka ma stwierdzoną infekcję układu pokarmowego?

Re: Niebezpieczne antybiotyki

: 01 maja 2019, 7:38
autor: lukoc95
Jak to jest z tą oksytetracykliną?
Przychodnia w której leczyłem moją świnkę na zapalenie górnych dróg oddechowych twierdzi, że antybiotyk ten można podawać doustnie świnkom nawet do 3 razy na dobę według najnowszej literatury (exotic animal formulary). Ktoś spotkał się jeszcze ze stosowaniem tego leku u swoich podopiecznych?
Leczenie skończyło się biegunką, później innymi zaburzeniami przewodu pokarmowego, utratą apetytu, wagi i mimo interwencji lekarzy śmiercią zwierzęcia o czym można przeczytać w dziale "weterynarze" (jestem w trakcie wyjaśniania sytuacji).