Towarzystwo dla Czarnego

Jeśli chciałbyś adoptować świnkę, ale nie wiesz jak to zrobić lub masz jakieś wątpliwości - napisz tutaj.

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
Joanna94

Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Joanna94 »

Witam. Klika dni temu zmarła jedna z moich świnek. Osamotniony został Czarny - roczny samczyk. Jest on nieufny, strachliwy, sam boi się wychodzić z klatki... Zawsze naśladował Rudego, chodził jego śladami. Kłócili się czasem, ale wydawało się że Rudy był jego ostoją i czuł się przy nim bezpieczniej. Czasem nawet wybierał się z nim na wędrówki do kuchni po jakieś smaczki.
Od śmierci Rudego nie minęło wiele czasu, ale od tych kilku dni ciężko jest mi nakłonić Czarnego by robił coś więcej niż jedzenie i leżenie. Spacerować w ogóle nie chce, nawet boi się wyjść obrobić siatkę z trawą, która leży na drugim końcu pokoju...

Dlatego rozważam przyjęcie pod swój dach drugiego prosiaczka. Niestety w adopcjach i łączeniu świnek jestem totalnie zielona i nie mogę pozwolić sobie na błędy, tj. nieudane łączenie - nie mam miejsca w mieszkaniu na postawienie drugiej klatki. Aktualnie Czarny żyje w klatce 100cm. Zastanawiam się czy w takich warunkach mam szansę na dobranie Czarnemu towarzysza? Ew. towarzyszki? Czy w ogóle łatwiej jest połączyć samca z samiczką? Niestety do konfiguracji z samiczką musiałabym go dać do kastracji (osobiście boję się operacji u świnek i bym jej dokonała jedynie mając pewność udanej adopcji).

Bardzo proszę o jakieś porady/wskazówki.
Mieszkam w Wejherowie (okolice Trójmiasta).

Czarny:
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Dzima »

Jeśli boisz się łączenia to najlepiej szukać samczyka z okolicy, bo w razie niepowodzenia on wraca do dt. Nie ma takiej możliwości żebyś została z dwiema świnkami siedzącymi osobno ;)
Pomyśl gdzie będziesz ich łączyć, bo klatka jest na to za mała.do niej muszą trafić już dogadani.
Łączy się świnki na dużym neutralnym terenie, musisz stworzyć bezpieczny wybieg bez kryjówek i legowisk, z kupą siana i jedzeniem, na którym będą mogli zostać nawet parę dni.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
Joanna94

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Joanna94 »

Dzięki za odpowiedź! A czy ten 1m byłby do przełknięcia dla dwóch samców? W wymaganiach z DT widziałam wszędzie te 1,2m. Póki co było całkiem spoko, ale świniaki znały się od początku. I klatka jest otwarta cały czas, gdy ktoś tylko jest w domu.
Ostatnio zmieniony 06 maja 2019, 17:57 przez Joanna94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Dzima »

Będzie ok z otwartym wybiegiem, ale w klatce nie możesz łączyć-za mała powierzchnia.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
Joanna94

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Joanna94 »

Rozumiem. Muszą mieć możliwość odpocząć od siebie. No i mogłaby być wojna o domek. ;)
Jeszcze raz dzięki za odpowiedź. :)
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Dzima »

W klatce 100ce raczej nie ma miejsca na domek i dwa samce, zakładając że urosną powyżej kilograma. Lepiej urządzić przestrzeń tak, żeby nic nie było pułapką z jednym wejściem. Lepiej hamak, tunelohamak lub tunel.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
Awatar użytkownika
Ewa i Michał
Prezes SPŚM
Posty: 1744
Rejestracja: 23 maja 2016, 20:42
Miejscowość: Gdynia
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Ewa i Michał »

Napisałam do Joanny pw, pomogę Jej jakby co :)
Teoś,Rogerek,Jędrzejek,Bobiczko,Toficzek,Kubuś,Batmanek,Klusia,Chojraczek,Leoś,Liluś,Majeczka,Gajuszek,Misia,Batonik, Sherlock, Splinterek, Rodzyś, Fila Pyrka, Klusek, Watson, Kartofel, Ziemniaczek, Piratka - na zawsze w naszych serduszkach :candle:
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Towarzystwo dla Czarnego

Post autor: Dzima »

:like:
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę adoptować świnkę!”