Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
ruby

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: ruby »

Najlepsze bedzie sprawdzenie,dlaczego oczy ropieja,a do tego przyda sie wet ;)
MojProsiaczekTolek

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: MojProsiaczekTolek »

Hahnoto pisze:Rumianek czasem nie przebarwia sierści i nie wysusza?
Świetlik albo czarna herbata będą chyba najlepsze ;)
Czarna herbata ? Hmm ... Nigdy o tym nie słyszałam, a pomaga chociaż ?
Hahnoto

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Hahnoto »

Może i pomoże, sama nigdy nie próbowałam, ale słyszałam, że jeśli oczy ropieją to jak najbardziej przemywać czarną herbatą.
lubię

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: lubię »

Czarna herbata zawiera dużo garbników, które działają ściągająco i przeciwzapalnie, ale są też mniej przyjemne w stosowaniu. No i jeśli boisz się, że rumianek przebarwi sierść, to czarna herbata zrobi to na pewno ;) Do paskudzącego się oka najlepszy jest świetlik, obojętne czy napar, czy gotowe preparaty, a do zwykłego przepłukania, tak jak napisała ruby, sól fizjologiczna. Przegotowaną wodą też można, ale prosiak może bardziej protestować.
Jak Kudłacz miał rozciętą powiekę, to mu przemywałam mieszanką lekkich naparów z szałwi, świetlika i kory dębu, żeby się to nie rozpaprało. Działanie ok, ale proś szczęśliwy nie był, bo to już trochę piekące.
Valkiria

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Valkiria »

Niestety leczenie Oczka Pepa nie przynosi rezultatów. Mija już ponad miesiąc a mimo to nie widzę poprawy. Konieczna będzie następna wizyta u weta. Bardzo się niepokoję, bo Pepe jest już starszą świnką, jeśli to coś poważnego.... nie chcę myśleć co będzie. Schudł, zdziadział i nie nadaje się na jakieś skomplikowane operacje. Oczko wygląda tak : Obrazek.
ruby

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: ruby »

Wyglada jakby na powiece bylo jakies owrzodzenie? No i bielmo, bylo wczesniej czy to efekt infekcji?
Valkiria

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Valkiria »

Najpierw okulista zdiagnozował owrzodzenie rogówki, po 2 tygodniach leczenia owrzodzenie zniknęło, natomiast zostało takie zmętnienie. Powieka może tak wyglądać , bo przy zdjęciu, musiałam sie trochę namocować z prosiakiem, żeby dał sobie strzelić fotkę. Teraz oczko ma przemyte, więc wygląda lepiej. Bielmo jest. Prosiak często zamyka oko. Martwię się :(
Poza tym leci na wadze.
twojawiernafanka

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: twojawiernafanka »

A czym przemywacie oczko?
Valkiria

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Valkiria »

Pepe dostaje krople Floxal, Difadol i Tears Naturele, żeby oczko nie wysychało. Dodatkowo przemywam mu oczko wodą lub solą fizjologiczną, żadnych herbatek, ziółek, bo nie chcę wysuszać mu oka.
astaldi

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: astaldi »

Jak wygląda ta naturalna, fizjologiczna wydzielina z oka świnki?

Zauważyłam przed chwilą u świnki w kącikach oczu, przy gruczołach łzowych trochę płynu o barwie mleka, delikatnie zebrałam go na chusteczkę, żeby sprawdzić, czy nie jest podbarwiony krwią, ani ropą, ale nie zostawił na białej chustce żadnego śladu. Oczy są mokre, białka bez krwawych podbiegnięć, takie jak zwykle.

Znalazłam coś, więc zacytuję( użytkownik SPŚM z forum.cavia)
Z tego, co czytałem, taki mętny, białawy płyn w kącikach oczu świnki nie jest objawem chorobowym. Świnki nabierają go na łapki i rozcierają po sierści w trakcie mycia pyszczków. Jeśli w oczach nie ma zaschniętych grudek żółtej wydzieliny, nie ma zaczerwienień, etc, to nie jest to stan zapalny. Oczka można przemyć wywarem ze świetlika, lub kropelek ze świetlikiem, ale nie ma powodów do niepokoju.
Obrazek Obrazek

Zdjęcie z Guinea Lynx przedstawiające fizjologiczną wydzielinę z oka świnki morskiej. Wg cytowanych tam "Chorób świnek morskich" V.C.G Richardson jest to mleczna wydzielina z oka wytwarzana w trakcie normalnego procesu pielęgnacji sierści. Służy do nawilżania oka i skóry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”