Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Czyli czym Twoja świnka zaskoczyć potrafi

Moderator: Pulpecja

Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Dziwny dzwiek

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Tutaj są nagrane głosy świnek, może odnajdziesz ten swój:
http://www.swinka.vot.pl/mowa_swinek.html
Chociaż podejrzewam że chodzi o gruchotanie, czyli zadowolony ;-) Chociaż moje też gruchają kiedy są trochę podirytowane i chcą bym dała im spokój ;-)
Obrazek
resurrection

Re: Dziwny dzwiek

Post autor: resurrection »

tą stronkę juz znam :) ale niestety tamten dzwiek nie pasuje do zadnego dzwieku ze strony :( ale od tamtego razu nie slyszalam juz tego dzwieku. gdy kiedys uslyszalam cwierkanie to tez troche sie wystraszylam wiec moze tym dzwiekiem nienalezy sie przejmowac :) :świnka1:
Awatar użytkownika
jolka
Wiceprezes ds. adopcyjnych
Posty: 7724
Rejestracja: 27 sie 2014, 20:57
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: jolka »

Witam.Mam 3 dziewczynki. Dwie bardzo ciche, a najmłodsza skinka ciągle mnie zadziwia. Wiadomo kwiczy- na cały głos jak usłyszy szelest toreki z jedzonkiem, a dziś.własnie z godzinke temu pierwszy raz zaśpiewała :love: Tak sliczniutko jak kanarek :D Juz od wczoraj podejrzewałam, ze ma ruję, bo zaczepia starsze koleżanki, a teraz się upewniłam. Dodatkowo niedaleko stoi klatka z tymczaskami płci męskiej i myslę stąd ten piekny śpiew :love:
Chantal Jaśminka TM /16.11.2014
Kafelek TM 04.06.2018-
Zuzia TM 21.06.2018
Myszka TM 26.12.2018
Grusia TM 15.11.2019
Patryczek TM-21.12.2020
Olala TM-2.04.2021
Agatka TM-8.07.2021
Blusia TM-6.08.2021
zmora90

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: zmora90 »

Mój prosiek rzadko grucha. Właśnie szczękanie zębami u niego dominuje: gdy chce jedzenie, gdy dostanie jedzenie, gdy stoję obok klatki, lub nawet gdy mnie nie ma w pokoju. Zaczynam odnosić wrażenie, że on zamiast gruchać - szczęka XD
puerh

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: puerh »

Witam! :)

Mam 4miesięcznego samczyka, jest już dość oswojony, lubi wykładać się na kolanach cały czas przy tym gadając :D Dziwią mnie jedynie 2 typy jego zachowań:
1) czasami szczęka zębami. Przeczytałam, że to oznaka niezadowolenia, ale on to robi spokojnie leżąc rozpłaszczony na kolanach i nie wykazując innych oznak niezadowolenia. Co to może znaczyć? Kiedyś szczękając zębami i podskakując dawał do zrozumienia, że chce do toalety. Teraz już nie podskakuje.

2) Również "nakolankowa" sytuacja - leży rozpłaszczony, czasem popiskuje, ale kiedy chcę go wziąć na ręce i odstawić do klatki, nagle zaczyna się robić niespokojny, skacze i gryzie. Takie sytuacje nie są częste, aczkolwiek zdarzają się i nie bardzo wiem co wtedy robić, bo po prostu nie mogę go zdjąć z kolan bez kilkukrotnych ugryzień.

Jeśli ktoś ma doswiadczenie z takim prosiakiem, proszę o poradę :)
Awatar użytkownika
Vestris
Posty: 40
Rejestracja: 02 gru 2014, 9:28
Miejscowość: Poznań
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: Vestris »

Mam Tilię i Amber od miesiąca i dziś po raz pierwszy usłyszałam od nich ćwierkanie. Jedna z moich poprzednich świnek też tak robiła - Sisi była nadaktywna (obskakiwała Tosię), a w nocy śpiewała.
Zastanawiam się, czy przemeblowanie klatki mogło mieć wpływ na ćwierkanie u Tilii. Szukałam genezy tych odgłosów i nie wiem co mam o tym sądzić. Tilia jest spokojną, bardzo towarzyską świnką. Amber próbuje ją zdominować, ale z marnym skutkiem :P Dziś widziałam, jak w nocy stała na domku i ćwierkała.
TŻ pierwszy raz coś takiego słyszał i mi się spytał, czy jakiś ptak się zaklinował przy oknie :D
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: joanna ch »

Ale o jakim ćwierkaniu mówimy? Jest ćwierkanie oznaczające zadowolenie i ponaglenie w stylu "żarcia przynieś".

Możesz to nagrać jakoś?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: kimera »

Tu chodzi o to rzadkie ćwierkanie "ptasie", takie "ciu, ciu, ciu"!
Awatar użytkownika
Vestris
Posty: 40
Rejestracja: 02 gru 2014, 9:28
Miejscowość: Poznań
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: Vestris »

Jak następnym razem Tilia znowu mi zaćwierka, to postaram się ją nagrać :D A kimera ma rację, o brzmi dosłownie jak ćwierkanie ptaka. Zabawny i intrygujący dźwięk w sumie :)
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Gruchanie, ćwierkanie - odgłosy wydawane przez świnki

Post autor: kimera »

To jest taki dżwięk: https://www.youtube.com/watch?v=f2fMrza ... w&index=21
Na filmie ćwierka Piracik, nieżyjący już świnek Kareny ze starego forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania, nawyki, wybryki”