Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, zapalenie jelit, nieprawidłowa waga;

Moderator: Dzima

emgie

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: emgie »

Siusia też normalnie - co jakiś czas widzę, że wraca z wybiegu do klatki się załatwić - posiusiać i pobobczyć. Waga jeszcze spadła do 1010g (pół godz temu ważyłam - czyli od wizyty i podania leku poleciało jej jakieś 70g), a świnia się nieco ożywiła i zaczęła dopominać się jedzenia. Zważę ją jeszcze przed snem, rano i po pracy przed karmieniem i jesli znowu jej przybędzie to pojedziemy na kolejną wizytę i badanie. A powiedz mi czy jeśli waga tak spada i jesli dalej będzie spadała lub jeśli już nie bedzie rosła to dalej powinnam się martwić czy to może oznaczać, ze po prostu miała chwilowe problemy z trawieniem mimo tego, że się załatwiała?
shoti1910

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: shoti1910 »

Może jakieś wodobrzusze?
Chociaż wydaje mi się, że sugerujesz ciąże, ale to Ty sama powinnaś wiedzieć czy świnia miała kontakt z samcem.
emgie

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: emgie »

Prosiak nie miał żadnego kontaktu z samcem od urodzenia - czyli od ok 1,5 roku. Chodziło mi o to, że wyglądała jakby zaraz miała rodzić, tylko takie porównanie mi się luźno nasunęło
Megson

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: Megson »

Każde takie wahania wagi, tak duże przynajmniej, nie są normalne i coś się tam w środku dzieje na pewno.
Teraz tylko pytanie - co :roll: A jaką barwę ma mocz? I czy dużo go robi? I też jak często. Jeśli nie wiadomo o co chodzi no to albo USG albo badanie krwi, bo jeśli coś tam w środku przecieka to wyjdzie to najprędzej we krwi. Może spróbuj nie dawać mokrego? Tylko na samym sianie i karmie? Zobacz jak wtedy zachowuje się jej waga.
emgie

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: emgie »

Mocz jest normalnego koloru, nie ma intensywniejszego koloru, żadnej krwi. ale ciężko jest mi stwierdzić jak często i czy dużo siusia, bo biega z moją druga świnią na wybiegu i jak tamta ją zajdzie od tyłu, to strzela w nią siuśkami (praktycznie zawsze tak robi). Już kilka razy widziałam jak to robiła dzisiaj (ostatni raz z 10 min temu). Z suchej karmy mam obecnie na stanie jedynie CN, którą bardzo chętnie pożera, dlatego nie daję jej za dużo, ale spróbuję zafundować im noc na sianie i suszkach. Niestety jakieś warzywo musi się pojawić, bo świnka ogólnie bardzo mało pije (rzadko pije z poidła czy z miseczki), dlatego dostarczam jej wody w formie warzyw. W samym zachowaniu świni też nie widzę nic niepokojącego, wszystko jest tak jak zawsze, biega po pokoju, gania się z drugą i ciągle mnie zaczepia prosząc o jedzenie...
emgie

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: emgie »

Waga dziś rano pokazała 998g (czyli od wczorajszego popołudnia spadło ponad 80g :shock: ), prosiak regularnie bobczy, boczki też się zmniejszyły, brzuszek już nie jest taki napięty. Widać leki na poprawę trawienia pomogły. Na moje wygląda to trochę tak, jakby świnia przez ostatnie dni jadła więcej niż mogła "przerobić". A może jabłuszko czy warzywka były jakieś słodsze albo to przez karmę? Zazwyczaj dostawały cavię re-balance, ale tydzień temu mi się skończyła, w sklepie nie było wiec wzięłam CN - może ta jej tak bardzo posmakowała że przyssała się do michy jak nie patrzyłam? :think:
Dalej dostały tylko sianko, różne suszki i buraczka i zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja jak wrócę z pracy.
Awatar użytkownika
jadziulka
Posty: 400
Rejestracja: 09 lip 2013, 7:35
Miejscowość: Lubin
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: jadziulka »

ktoś ma jakis pomysł z jakiego powodu świnia może robić bardzo małe boby i bardzo dużo ich zjadać. Mało jej bobów znajduję a je normalnie i zachowuje się jako tako normalnie.
Jakie badania jej zrobić? Myślałam o usg .
Asia909

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: Asia909 »

Moze ma zaparcia? Daj jej cos rozkurczowego oraz duzo soczystych warzyw i owocow. Jak to nie pomoze to idz do weta. W bobkach swinki jest wit. K wiec moze ma taka potrzebe jej wiecej zazyc? :)
Awatar użytkownika
jadziulka
Posty: 400
Rejestracja: 09 lip 2013, 7:35
Miejscowość: Lubin
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: jadziulka »

Jabłuszko jej dam. Ale skąd to zaparcie może być? Wcześniej na poczatku miała luźne, to zaczęłam jej dawać bio-lapis.
Asia909

Re: Zatwardzenia, zaparcia, wzdęcia

Post autor: Asia909 »

U ludzi zaparci pojawiaja sie gdy jedza ,,na sucho" wiec u swinek pewnie tez. Wiecej soczystych pokarmow.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ pokarmowy”