Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Dyskusje niekoniecznie o świnkach.

Moderatorzy: Panna Fiu Fiu, Dzima, kakazuma

Regulamin forum
Tematy nie odwiedzane dłużej niż 90 dni będą usuwane.
Pani Strzyga

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Pani Strzyga »

Szukam inspiracji kuchennych dla wymagającej diety ;) mianowicie - musi być bezglutenowo, wegetariańsko, z jak najmniejszą ilością strączkowych, bez kaszy gryczanej oraz kukurydzy w jakiejkolwiek postaci. A jednocześnie zależy mi na wysokiej treściwości i kaloryczności, bo mocno spadam z wagi.

Zainstalowałam sobie aplikację, podliczającą wartości kaloryczne posiłków i okazało się, że mimo pięciu sytych posiłków i przekąski ledwo co zapewniam sobie minimum energetyczne...
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Asita »

Polecam np naleśniki z nadzieniem (na 8 szt):
1. naleśniki:
1/2 szkl mąki jaglane, 1/2 szkl mąki bananowej (plantan)
2 jaja od zielononóżki najlepiej
1 szkl mleka ryżowego
szczypta soli
łyżka oleju rzepakowego
usmażyć naleśniki

nadzienie:
papryka zielona
papryka żółta
cebula
kolendra
2 pomidory
sól/pieprz
opcjonalnie można dodać fetę (jeśli laktoza Ci nie szkodzi)

pokroić wszystko prócz pomidorów z drobną kostkę i udusić na oliwie
pomidory obrać ze skórki, pokroić drobno, usmażyć na oliwie aż do utworzenia ciapki z jak najmniejszą ilością "wody"
połączyć na jednej patelni jeszcze chwilę podsmażając
kolendrę można dodać na koniec - wtedy jest bardzo aromatyczna, a jak ktoś woli może na początku, wtedy jest mniej aromatyczna

naleśniki przesmażyć jeszcze raz na oliwie, żeby były fajne i chrupiące i na to nawalić nadzienie (ps. to jest salsa criolla :) )

naleśniki, jeśli nie jemy ich od razu trzeba przykryć folią, bo inaczej się zeschną i stwardnieją.
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Asita »

Albo mniej ispaniolsko a bardziej asia-tycko :lol:

papryka żółta
pół cukinii
marchewka
cebula

pokroić w duże kawałki i przesmażyć do zmięknienia na oliwie, na to dodać puszkę mleczka kokosowego dobrze wymieszanego, do dać sól i jakie tam przyprawy chcesz, do tego ugotować ryż (albo można go ugotować smażąc na oliwie jak na risotto, jest smaczniejszy moim zdaniem)

wczoraj taki sos zjadłam z batatem, tylko wtedy do tego obowiązkowo "winna" surówka (np czerwona kapusta z jabłkiem), bo batat i mleczko kokosowe jest w parze dość mdłe :)
Ostatnio zmieniony 03 gru 2017, 11:51 przez Asita, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Asita »

A wcześniej dawałam przepis na biszkopt, to jak dodasz do niego np rozwodniony lukier cytrynowy (dużo limonki i cytryny, starta skórka z obu plus dużo cukru pudru) to wyjdzie świetny cytrynowiec :)
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: kimera »

Słodkie ziemniaki -bataty - gotowane są mdłe, ale pieczone nabierają smaku, a frytki ze słodkich ziemniaków, takie smażone na głębokim tłuszczu, są wspaniałe!
Poza tym, odkryłam, jak przyrządzić kaszę jaglaną, żeby była smaczna, bo zdrowa już jest. Można zrobić przepyszny i sycący koktail owocowy. Ugotowaną kaszę - ja daję płatki jaglane, szybciej się gotują- tak mniej więcej łyżkę, miksuję ze szklanką mleka (dla wegan/osób nietolerujących laktozy mlekiem roślinnym: najlepsze jest kokosowe) i porcją owoców, najlepiej jagód, malin lub truskawek. O tej porze roku są mrożone, nawet gotowe mieszanki na koktaile, z dodatkiem banana. Powstaje puszysty, gładki i pyszny koktail, idealny na śniadanie.
Awatar użytkownika
Asita
Posty: 9429
Rejestracja: 18 lut 2015, 18:11
Miejscowość: Sopot
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Asita »

A tak, jaglanka też jest fajna. Ja robię bez owoców: 100g kaszy (przepłukać w zimnej wodzie minimum 5x) do tego 400ml mleka kokosowego (jak pisze kimera), ugotować, zmiksować z bananem i do tego dodać posiekane orzechy włoskie. Mniam :)
Moje myszaki http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =55&t=4152
Żurek i Alfredzik na zawsze pozostaną z nami
Pani Strzyga

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: Pani Strzyga »

Dziękuję Wam bardzo :) Bo ja głównie warzywa z patelni, i o ile smaczne, to jednak w dużej porcji pokazuje mi ok. 150 kcal ;)
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: kimera »

Dla zwiększenia kaloryczności i wartości posiłku polecam wszelkie pasty, sosy i posypki z orzechów. Najtańsze i najbardziej dostępne jest masło z orzeszków ziemnych, ale samodzielnie można też robić pasty z migdałów, orzechów laskowych lub wiórków kokosowych. Orzechy na posypkę nabierają smaku jeśli są podprażone na patelni, a leciutko skarmelizowane, czyli posypane cukrem w trakcie prażenia, świetnie pasują do sałatek.
Kalorii i smaku dodadzą też podprażone ziarna słonecznika i sezamu. Posiłki trzeba też wzbogacać różnymi olejami. Najzdrowsze będą tłoczone na zimno, z wszelkich pestek i siemienia lnianego do sałatek, a z oliwek i rzepaku do potraw na gorąco.
Domowy chleb lub bułeczki z mąki żytniej lub żytnio-owsianej są bezglutenowe (??!!) i bardzo smaczne. Piekłam żytni chleb, jest płaski, twardy, gliniasty i bardzo smaczny. Długo pozostaje świeży.
Babeczki/chlebki pieczone w słoikach. Przepis z pamięci, oryginał na stronie dla bezglutenowców. https://cookit.pl/przepis/208341/-+sere ... tina+India
W ich skład wchodziła mąka żytnia i owsiana ( ja robiłam tylko z pszennej - nie muszę unikać glutenu), dojrzałe banany, jajko podzielone na żółtko i pianę z białka, twarożek Arla Apetina India z papają i czarnuszką. Do tego suszone owoce i orzechy, jeśli chlebek jest na słodko, zioła, czosnek, papryka, pestki, jeśli na słono. Fantastycznie pasuje do obu wersji posypka z ziół z sezamem i sumakiem pod nazwą zatar. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością i oczywiście przez internet.
Ciasto wlewamy do foremek nasmarowanych tłuszczem i posypanych pestkami i ziołami. Foremką może być słoik, jeśli jest w kształcie walca, jak np. po pasztecie firmy Szubryt. Pieczemy chlebki około pół godziny, aż wyrosną i się zrumienią. Można je przechowywać w słoikach!
Przypomniało mi się jeszcze po reklamie: Ratatouille! Ratatuj, czyli pyszna zapiekanka z warzyw, caponata z bakłażanem, szakszuka z sadzonym jajkiem, serem feta i szpinakiem, makaron bezglutenowy i pommodore fritto, czyli sos z długo duszonych pomidorów z oliwą, czosnkiem i bazylią, makaron z sosem z sera żółtego i brokułami, omlet z gotowanymi warzywami i ziołami, placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną i sparzoną surową cebulą, bliny, czyli placuszki z mąki gryczanej, domowe batoniki z płatków owsianych, amarantusa, miodu, musu jabłkowego i bakalii, owsianka z płatków prażonych na oleju kokosowym z wiórkami kokosa, owocami i orzechami. Sałatki i kanapki wzbogacane awokado lub masłem orzechowym. Pieczona dynia Hokkaido na słodko lub słono, zupa z dyni na słodko na mleku z kluseczkami lub na słono z ziemniakami. Humus, czyli pasta z gotowanej ciecierzycy z oliwą, czosnkiem i pastą sezamową- tahiną. Baba-ganoush z pieczonego bakłażana z tahiną i czosnkiem. Och, tyle tego jest...
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23061
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: porcella »

kimera pisze: Domowy chleb lub bułeczki z mąki żytniej lub żytnio-owsianej są bezglutenowe i bardzo smaczne. Piekłam żytni chleb, jest płaski, twardy, gliniasty i bardzo smaczny. Długo pozostaje świeży.
Babeczki/chlebki pieczone w słoikach. Przepis z pamięci, oryginał na stronie dla bezglutenowców. https://cookit.pl/przepis/208341/-+sere ... tina+India
W ich skład wchodziła mąka żytnia i owsiana ( ja robiłam tylko z pszennej), dojrzałe banany, proszek do pieczenia, jajko podzielone na żółtko i pianę z białka, twarożek Arla Apetina India z papają i czarnuszką. Do tego suszone owoce i orzechy, jeśli chlebek jest na słodko, zioła, czosnek, papryka, pestki, jeśli na słono. Ciasto wlewamy do foremek nasmarowanych tłuszczem i posypanych pestkami i ziołami. Foremką może być słoik, jeśli jest w kształcie walca, jak np. po pasztecie firmy Szubryt. Pieczemy chlebki około pół godziny, aż wyrosną i się zrumienią. Można je przechowywać w słoikach!
AAAAA! @Kimero! W życiu!!!! żyto i owies zawierają gluten! Nie wolno!!! Pszenica, jęczmień, żyto zawierają gluten. Na 100%, choć w różnych proporcjach. Owies jest dyskusyjny, polski uważa się za glutenowy, ponieważ jest bardzo zanieczyszczony jęczmieniem.
Na stronę cookit.pl nie można wejść - jest internal error :idontknow:
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprawdzone przepisy na pyszne jedzenie

Post autor: kimera »

Oj, to przepraszam, na stronie pisali, że istnieje coś takiego, jak mąka żytnia bezglutenowa. Ja się nie znam, trawię gluten. Musi być chyba jednak jakaś mąka, która nadaje się do wypieków? Mąkę należy więc zastąpić taką, która jest dopuszczalna, reszta pozostaje bez zmian.
Przepis znika czasami, ale przed chwilą go widziałam na cookit. Można poszukać pod hasłem Chlebek Indios- bananos.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze sprawy”