Sterylizacja samiczki

Kamienie w nerkach, osad w pęcherzu, zapalenie pęcherza, kastracje i sterylizacje;

Moderator: Dzima

lubię

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: lubię »

Alu, świnkom nie podaje się doustnych antybiotyków, ewentualnie leki przeciwzapalne jak np. Metacam (ekwiwalenty naszego Ibupromu, Voltarenu itp.). Antybiotyk wyłącznie w zastrzyku, podskórnie lub domięśniowo, właśnie po to, żeby ograniczyć straty flory bakteryjnej, która jest dużo ważniejsza i wrażliwsza niż u ludzi (właśnie z powodu szybkiego pasażu jelitowego). Koniecznie kup zapas dobrego, zwierzęcego probiotyku, najlepiej Bio-Lapis, ale może być też inny, ważne, żeby nie był ludzki (zupełnie inne bakterie, wymagające i wytwarzające inne warunki i czym innym się żywiące) i podawaj śwince, bo naprawdę źle się to skończy.
Moje jadły od razu po wybudzeniu, jeszcze nie dawały rady ustać dłużej na nogach, więc zalegały z głową w misce :) Ospałe nie były już następnego dnia (operacja była wieczorem), nietypowo jak na świnkę spokojne, ale nic ponadto. Tutaj trochę więcej http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... 1&start=20
Ala1999

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: Ala1999 »

Podaję śwince również Bio-Lapis, bo to też było zalecenie weterynarza :) Spytam się jeszcze konkretnie co to jest i po co mam podawać na wizycie, którą mam za 30 min, bo podejrzewam, że wet stąd będzie miał informacje od tego, który robił zabieg. Dziękuję bardzo jeszcze raz :)
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: martuś »

Generalnie po każdym zabiegu podaje się antybiotyk. Jeśli chodzi o sterylność to w przypadku zwierząt ciężko jest ją zachować (nie zdezynfekujemy ich futra, powietrze na sali operacyjnej też nie jest w 100% jałowe) - skóra w miejscu cięcia, narzędzia, pole operacyjne, rękawiczki jałowe na dłoniach chirurga jak najbardziej są sterylne ale bakterie mogą się przedostać do rany...W przypadku sterylizacji to jest otwarcie jamy brzusznej, wyciągnięcie jelit - duża ingerencja w organizm. Czasami nawet pomimo antybiotyku dochodzi do stanu zapalnego albo samej rany albo całego organizmu. Poproś weterynarza żeby zmienił antybiotyk z doustnego na iniekcyjny. Zastrzyki możesz robić w domu sama a jeśli się nie odważysz to możesz podejść do weta w swojej miejscowości. Probiotyk obowiązkowo przy antybiotyku ale to już wiesz ;) Jeśli świnka nie chętnie sama je to zmiel jej karmę i podawaj strzykawką do pyszczka. Zabieg sterylizacji plus korekta zębów może wpłynąć na brak apetytu. Świnka dostała jakiś lek przeciwbólowy?
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
anuleczka

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: anuleczka »

Dokarmiaj strzykawką, Nasza świnka kilka dni temu miała korektę zębów i od tego czasu nie je samodzielnie. Zrób dobrą mieszankę. Ja rozmaczam versele laga cc troszkę banana do tego, troszkę gerberka ,jeszcze sok z arbuza. Zrobi się z tego taka gęsta papka i do strzykawki. Ja daje z insulinówki, końcówkę przycięłam, żeby była większa dziurka, ale uwaga!!!- żeby Ci ta czarna końcówka nie wpadła przy wyciskaniu do pyszczka

Przepis na karmę dwudniową
50 szt karmy cc, odrobina wody, tak żeby nie plywało a napęczniało
do mikrofali na 15 sekund. Przy temperaturze karma robi się na papkę.
Kawałek banana (syte, błonnik)
Kilka łyżeczek gerberka owocowego/warzywnego
Starte jabłko, bez skórki, albo owoc według uznania
Łyżka płatków owsianych. Płatki oczywiście wcześniej ugotowane i przygotowane do ostygnięcia.

Pomieszać i odczekać aż ostygnie. Po podaniu możesz wsadzić do lodówki, ale przed kolejnym podaniem warto wsadzić do mikrofalówki na 10 sekund i sprawdzić, czy aby na pewno nie jest lodowate, ani gorące.

Albert na tej karmie w ciągu 3,5 dnia przybrał prawie 60g.
Ala1999

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: Ala1999 »

Przepraszam, ze tak pozno odpisuje, ale nie mam dostepu do laptopa. Ja jestem w tym wszystkim zielona, bo ten zabieg jest pierwszym jaki byl robiony na moim zwierzaku :/ Co do leku przeciwbolowego to wet ode mnie z miasta mowil, ze w tym antybiotyku, ktory jej podaje sa tez wlasciwosci przeciwbolowe, ale czy jest to mozliwe, zeby ten antybiotyk dzialal i na to i na to?
I bardzo dziekuje za przepis na karme, bo zalezy mi teraz na tym zeby Kama przybrala na wadze ;)

Przepraszam za brak polskich znakow i inne bledy jakie tu sa, ale pisze z tabletu i na nim zawsze cos zle wychodzi :/
Ala1999

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: Ala1999 »

Przepraszam, ze post pod postem, ale musze poinformowac.. Kama pomimo walki juz lata sobie spokojnie miedzy aniolkami... Tam bynajmniej juz nic ja nie boli i moze jesc ile jej sie podoba.. Przykro tylko, ze nie potrafilam jej pomoc.. Wam wszystkim dziekuje za pomoc dla mnie i Kamy. Ja sama juz rzadziej bede odwiedzac forum, bo na kolejna swinke mama juz mi nie pozwoli, a jak na razie tu sa same wspomnienia.. Jeszcze raz bardzo dziekuje za zaangazowanie i wszystkie rady :(
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: martuś »

Przykro mi, że się nie udało :sadness: Trzymaj się :pocieszacz:
Dla Kamy :candle:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
lubię

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: lubię »

Przykro mi :candle:
Chociaż muszę przyznać, że od początku nie podobała mi się droga obrana przez weta, ale to nawet nie musi być to.
Martuś - ale na ogół te antybiotyki się wszywa w zagrożoną jamę, nawet u ludzi. Podawanie zewnętrzne, szczególnie doustnie, zawsze niesie ze sobą ryzyko złego wchłonięcia i zbyt słabego działania (za to zbyt silnego w świetle jelita).
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: joanna ch »

Moją Bunię taka operacja prawdopodobnie czeka niedługo... W Medicavecie u dr Kasi. Trzymajcie kciuki...
lubię

Re: Jak wygląda sterylizacja samiczki?

Post autor: lubię »

:fingerscrossed: , bo ryzyko jest zawsze, ale jednak mam wrażenie, że w tym wypadku znacznie mniejsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ moczowo-płciowy”