Sprzątanie - jak to zrobić szybko i skutecznie

Czyli jak powinna mieszkać świnka

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
lubię

Re: Sprzątanie - jak to zrobić szybko i skutecznie

Post autor: lubię »

andrelka1 pisze:Hej, proszę o pomoc. Jak dokładnie używa się sody oczyszczonej do usuwania zacieków z rogów klatki?
Zacieki z rogu klatki są generalnie mineralne, więc usuwa się je kwasem. Polewasz, one się pienią wściekle, czekasz chwilę i ścierasz gąbką. Tak po prostu, jak w reklamie ;) Jeśli nie lubisz zapachu octu, to użyj kwasku cytrynowego - nasyp na te plamy i polej niedużą ilością wody. Możesz też zalać kuwetę słabszym roztworem i zostawić na dłużej, efekt będzie ten sam. Do roztworów możesz dodawać olejki eteryczne - czasem mieszają się z zapachem kwasu, czasem go tłumią, czasem podkreślają... Pod tym względem lepszy jest kwasek cytrynowy, łatwiej go "ucywilizować" niż ocet ;)
Soda jest świetna do czyszczenia tłustego brudu w kuchni i mydlanych zacieków w łazience - do świńskiej klatki raczej po nic :lol:
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sprzątanie - jak to zrobić szybko i skutecznie

Post autor: kimera »

Soda z olejem jest genialnym środkiem do czyszczenia tłustych plam w kuchni, nawet zapieczonych w piekarniku i na blaszkach do pieczenia. Wzmacnia też działanie proszku do prania, natomiast na zacieki w łazience i w kuwecie dobrze działa kwas, czyli np ocet. Przy okazji odkaża, więc dobrze go dodawać do pralki do prania.
Nie należy łączyć sody z octem, bo wzajemnie się znoszą, ani octu z amoniakiem lub wybielaczem, bo powstają szkodliwe opary.
lubię

Re: Sprzątanie - jak to zrobić szybko i skutecznie

Post autor: lubię »

kimera pisze: natomiast na zacieki w łazience i w kuwecie dobrze działa kwas, czyli np ocet
Na zacieki z kamienia. Na osad z mydła nie, nawet zdecydowanie nie ;) Reszta to prawda święta i absolutna :)
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23062
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Sprzątanie - jak to zrobić szybko i skutecznie

Post autor: porcella »

Odkąd używam kwasku, wreszcie mam czyste kuwety, nawet tę najstarszą i najbardziej zasikaną, która przyjechała do mnie już z grubym kamieniem na dnie. I powiem na ucho, że sedes też się tym świetnie odkamienia. Nabyłyśmy z Pucka na spółkę kilogram kwasku i mogę sobie teraz czyścić do woli. Natomiast nie mam patentu na cynkowane kratki...
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świnkowe mieszkanie”