nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Ogiggia

nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Ogiggia »

Witam. Przeszukałam forum, także przeczytałam wątek o zębach i nie znalazłam odpowiedzi.
Jakoś pół godziny temu świniaczek zeskoczył z rąk mojej młodszej siostrze, mniej więcej z wysokości 1 m
Upadł na podłogę. Nie było mnie przy tym. Od razu przybiegłam i obejrzałam go, łapki w porządku, brzuszek też. Ale ciągle kłiczał, ruszał głową. Spojrzałam na zęby i peawie zemdlałam. Ma górne siekacze nadłamane tuż przy dziąśle. Troszkę pokrwawiło, już nic nie leci. Aureliusz zachowuje się normalnie, pofrukuje przy głaskaniu. Co mam zrobić z zębami? One nie wypadły, tkwią nadal, są nadłamane i ruszają się. Proszę o pomoc. Mam zostawić ząbki i one, rosnąc, po prostu wypadną, czy udać się do weta?
Mam zdjęcie, jednak nie umiem go zamieścić :/
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Idź do weterynarza, najlepiej jakiegoś z polecanych. :)
Obrazek
Ogiggia

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Ogiggia »

Już umiem, zamieszczam zdjęcie
Obrazek

W moim mieście nie ma polecanych weterynarzy, zresztą nie wiem, czy jest sens przy takim uszkodzeniu (zdj)
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: kimera »

Zęby odrosną. Jeśli są tylko pęknięte, może wytrzymają, ale równie dobrze w każdej chwili mogą się całkiem ułamać. Musisz uważać, żeby świnka nie skaleczyła się ułamanymi zębami, ani ich nie połknęła. Kiedy nie będzie miała zębów, musisz jej trzeć na tarce warzywa, a karmę mielić i rozprowadzać na papkę, żeby świnka mogła jeść do czasu, kiedy zęby będą dość długie, aby sama mogła gryźć.
Ogiggia

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Ogiggia »

Dziękuję za odpowiedź. A czy powinnam jechać do weta? W sumie to nie wiem, co on mógłby na to poradzić, przecież nie 'wyjmie' tych ząbków, bo one są osadzone w dziąśle. Te zdrowe będą rosnąć i wypchają ułamańce? Aureliusz je normalnie, sianko wciąga, a ogórek rozdrobniony na małe kawałki także je.
Boję się, że dolne zęby urosną bardzo długie, bo przecież nie ma jak ich ścierać, dostając jedzenie w papce. A górne do momentu wypadnięcia także będą długie...
Awatar użytkownika
jadziulka
Posty: 400
Rejestracja: 09 lip 2013, 7:35
Miejscowość: Lubin
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: jadziulka »

Może je po prostu przyciąc weterynarz. no i oczywiście musisz zacząć śwince podawać wit C w plynie do pysia, taką dla dzieci, np. juvit c, bo z jakiegoś powodu jej się te ząbki złamały. I najlepiej do świnkowego weta, bo ja to może boleć.
Ogiggia

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Ogiggia »

Witaminę C jej podaję. Złamały się w wyniku upadku, to raczej normalne, także w przypadku świnki. Pojadę do weta, przyjmuje wieczorem, nie wiem tylko na którego trafię, może na lekarza od gryzoni. Będę świniaka, oprócz karmienia, poiła z insulinówki, może sobie nie radzić z poidłem. Raczej nic go już nie boli, nie krzyczy, spokojnie sobie leży i chodzi po domku
KzP

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: KzP »

Moja świnia również podobnie złamała siekacze - miała problemy z jedzeniem, dlatego od razu pojechaliśmy do weta, który uciął zęby przy samym dziąśle, dał środki przeciwbólowe, antybiotyk i probiotyk. Po dwóch tygodniach wszystko było już w najlepszym porządku :)
Awatar użytkownika
Monalisa
Posty: 499
Rejestracja: 08 lip 2013, 10:03
Miejscowość: Poznań
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Monalisa »

Karmelka miała taki wypadek. Musiałm jej dawać do dziuba takie maluteńkie kawałeczki, bo nei mogła nic chwycić. Za tydzień już ząbki były na tyle długie, że zaczęła sama sobei radzić.
DS: Śnieżka, Tula i Kokosanka
-------------
Za TM: Filuta, Karmelka, Toffi, Colori, Choco, Blanka, Felicja, Majka, Michasia i Miłka
Ogiggia

Re: nadłamane siekacze tuż przy dziąśle

Post autor: Ogiggia »

Martwiłam się i martwiłam, ale na szczęście wszystko się skończyło dobrze.
Nie pojechałam do weterynarza i nie żałuję. Karmiłam świniaka zmieloną karmą rozrobioną z wodą na papkę i starkowanymi warzywami, sianko jadł sam. Zęby się ruszały mocno, jeden aż wystawał na zewnątrz. Obserwowałam Aureliusza cały czas. No i wczoraj zauważyłam, że zębów już nie ma, znalazłam je w legowisku, dwa urocze siekacze, bez żadnych plamek krwi (legowisko ecru). Świniak nadal jest karmiony, podaję jak zawsze wit. C. Ząbki sobie spokojnie odrosną.
Dziękuję bardzo za rady i proszę o zamknięcie wątku i pozostawienie go, bo na pewno nie raz jeszcze komuś, nawet najlepszemu, może się coś takiego przytrafić, znajdzie tu odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie świnkomaniaków, odwalacie kawał dobrej roboty :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”