Roza

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
Alex

Roza

Post autor: Alex »

Czytalem, ze swinki moga jesc platki platki rozy... moje pytanie brzmi teraz czy kazdego rodzaju rozy czy tylko jakiejs wybranej. Drugie pytanie skoro swinki moga jesc platki rozy to czy i liscie sa dla nich jadalne?
Tu-Tu

Re: Roza

Post autor: Tu-Tu »

Nie wiem jak z gatunkiem,ale z tego co słyszałam to można tylko płatki.Niech wypowie się ktoś o większej wiedzy.
lubię

Re: Roza

Post autor: lubię »

Tak, róża jest dość "bezpieczną" rośliną i można ją jeść w całości. Inna sprawa, czy świnki to robią - bowiem na ogół nie :szczerbaty: Ale spokojnie możesz spróbować z młodym pędem (mają miękkie kolce) lub kwiatem.
Nie wiem, co rozumiesz przez rodzaj, ale powiem tak: można podawać wszelkie róże, byle nie ze sklepu, wielkich upraw tudzież nieznanych ogródków - róże są dość delikatnymi roślinami i bajeczne odmiany często chorują, co oznacza milion sto specjalnych środków ochrony i wspomagania, a w przypadku dzikich - rosnących przy drogach, torach, nasypach itp. miejscach, gdzie w powietrzu i ziemi może być więcej metali ciężkich niż gdzie indziej.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Roza

Post autor: kimera »

Najsmaczniejsze i najzdrowsze są płatki dzikiej róży, i chyba tylko takie znajduje się w mieszankach dla zwierząt.
lubię

Re: Roza

Post autor: lubię »

"Dzika róża" to mało klarowne pojęcie - na ogół kryje się pod nim róża pomarszczona (rosa rugosa), róża psia (rosa canina) lub róża jabłkowata (rosa villosa). Dwa pierwsze gatunki są rodzime, trzeci wylazł z upraw i ma się dobrze bez ludzkiej pomocy, wszystkie trzy możemy spotkać w postaci nasadzeń lub samodzielnie występujące w przyrodzie. Ale nie łudźmy się, że jak ktoś dodaje do herbaty lub mieszanki płatki dzikiej róży, to chodzi po świecie od krzaczka do krzaczka i obrywa te płatki - skupuje się je od ludzi posiadających uprawy róży. I tu może być różnie, bo o ile w przypadku owoców najczęściej jest to rugosa lub villosa, to w przypadku płatków niekoniecznie, bo oba gatunki mają kwiaty skromne, pojedyncze, ergo niezbyt wydajne w zbiorach. Istnieją kultywary o pełnych kwiatach, ale ponoć na płatki najczęściej hoduje się różę stulistną, czyli mieszańca francuskiej, piżmowej, psiej i damasceńskiej (też będącej mieszańcem), bo ma kwiat wybitnie pełny, silnie pachnący i ponoć mniej goryczki w płatkach.
Innymi słowy, element składu pt. "płatki dzikiej róży" mówi jedynie, że jest to coś z rodzaju Rosa i w sumie nic ponadto :)
Alex

Re: Roza

Post autor: Alex »

Dzisiaj dalem swoim dziewczynom po jedny platku dzikiej rozy i chyba smakowalo bo nim spalilem fajke na balkonie to juz nie mialy :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”