Początki młodej świnki w nowym domu

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
ODPOWIEDZ
borsuk

Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: borsuk »

Witam serdecznie
wczoraj kupiłam świnkę morską samiczkę dwu miesięczną.
Zostało mi namieszane w głowie i nie wiem co ma mieć na dnie klatki. Czekam na dry bed lecz paczka jakoś nie potrafi do mnie dojść. Co jest lepsze trociny czy żwirek? Jedni piszą że żwirek może poranić nóżki więc lepsze są trociny, ale zaraz ktoś inny napisał że od trocin świnka miała robaki i kichała (kurcze słyszę, że moja prycha)!!
Drugie pytanie mam odnośnie domku? Czy przy oswajaniu lepiej aby świnka miała w klatce domek czy mam go wyciągnąć?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: joanna ch »

Na pewno nie sam żwirek bo rzeczywiście rani nóżki i prowadzi do strasznej choroby - pododermaditis. Najlepiej zmieszać trociny ze żwirkiem (drewnianym oczywiście). Można też na żwirek dać matę łazienkową. Ewentualnie można dawać same kocyki ewentualnie pod spodem z podkładami higienicznymi takimi dla ludzi seni na przykład.

Domek na razie najlepiej dać bo świnka na pewno bardzo się boi w nowym otoczeniu. Jeżeli np po kilku tygodniach wciąż będzie w nim przesiadywać to można zabrać do oswajania. Ale na razie - niech się czuje bezpieczna.
śliwka

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: śliwka »

To prawda że trociny mogą się pylić i świnka może kichać może też kichać od trocin zapachowych jednak jeśli ma chodzić po samym żwirku bez maty czy dry bedu daj trociny. O żwirek może pokaleczyć łapki o wygpdzie nie wspominając. Kiedy będziesz już miał dry bed lepszy bedzie pod niego żwirek.;)
Domek daj jej na początek jeśli będzie przesiadywała wtedy wyjmiesz. 8-) Ja polecam półkę świnka się pod nią chowa a jednocześnie Cię widzi i zrozumie że nie jesteś aż takim potworem. :twisted:
Mam nadzieję że pomogłam. :mrgreen:
Nejvii

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: Nejvii »

Osobiście odradzam zarówno trociny jak i żwirek. W każdym sklepie dostępne są podkłady higieniczne do przewijania niemowląt. Mogą być same lub dla estetyki przykryte jakimś materiałem np. polarem.

Również pod drybed używam podkładów - z rossmanna 10zł za 10szt. :) 2 sztuki schodzą na klatkę 100 przy każdym sprzątaniu.
borsuk

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: borsuk »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) Już się nie mogę doczekać kiedy dry bed do mnie dotrze, wtedy będę spokojna!
Mam nadzieję, że świnka szybko się do nas przyzwyczai.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: kimera »

Pod drybed można sypać też żwirek drewniany, tylko przed praniem trzeba dobrze wytrzepać drybed, bo przyklejają się do niego trociny. Wychodzi taniej niż podkłady higieniczne.
lubię

Re: Początki młodej świnki w nowym domu

Post autor: lubię »

I koniecznie coś miękkiego i ciepłego pod półkę, chociażby zwinięty kocyk albo starą bluzę - świnki uwielbiają ciepłe i miękkie miejsca, szczególnie, jeśli można się w nich schować. Do tego maluszkowi potrzebne jest ciepłe miejsce do spania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”