Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Wątroba, serce, tarczyca, trzustka, cukrzyca;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Marta_K

Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Marta_K »

Od niedawna zmagam się z problemem cukrzycy u swojej świnki. Zauważyłam, że nie ma tu tematu poświęconego temu schorzeniu, więc zakładam. Jeśli ktoś ma świnkę z cukrzycą niech się wypowie jakie były objawy, które go zaniepokoiły i skłoniły do zrobienia badań, jakie leki dostaje świnka jeśli jakieś dostaje, czy jest na diecie etc. Pytałam poszukując informacji różnych użytkowników forum - stąd wiem, że jest multum świnek z podobnym problemem. Myślę, że warto poruszyć go tutaj, aby właściciele "nowo zdiagnozowanych" świńskich cukrzyków mieli łatwiej przy szukaniu potrzebnych informacji :)

Zacznę od swojego przypadku - zero objawów, cukrzyca wyszła w zwykłym badaniu kontrolnym krwi. Początkowo cukier we krwi na poziomie 560, po kilku dniach 370, po zastosowaniu diety w ostatnich badaniach cukier 243 a nawet 96. Cukru w moczu na szczęście brak.
Prosię jest na lekach: doppelherz aktiv dla diabetyków plus tabletki z morwy białej, obowiązkowo dieta: siano, granulat i jedynie nieliczne warzywa np ogórek, sałata.
Na razie sama się uczę "obcowania" ze świnką z cukrzycą więc niestety nic mądrego na ten temat nie napiszę. Mam nadzieję, że wypowie się w temacie ktoś "mądrzejszy" :)
anka

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: anka »

Moja swinka jest rowniez chora na cukrzyce.Nie zaobserwowalam zadnych objawow choroby,jedyne,co mnie zaniepokoilo to byly dziwnie wygladajace oczka,jakby za mgla.Badania krwi u weterynarza wykazaly cukrzyce.
Zastosowalam diete,zero owocow tylko warzywa,granulat i siano.
W miedzyczasie trafila do kliniki,bo pojawily sie problemy z sercem,usg wykazalo wode w osierdziu.Plyn zostal odessany a swinka jeszcze trzy dni zostala na obserwacji w klinice,gdzie robili jej stale badania po katem serca i cukru,w tym czasie dostawala do jedzenia tylko siano i niektore warzywa,zadnego granulatu-cukier spadl znacznie.
Od tego czasu swinki nie dostaja zadnego granulatu,do jedzenia caly czas sianko,rano ogorek,pozniej rozne salaty i niektore warzywa,calkowicie wyeliminowalam owoce,marchew,buraczek raz na jakies czas,w malych ilosciach.Na ostatniej kontroli cukru we krwi-wszystko w normie.Zaluje tylko,ze nie zauwazylam niczego wczesniej,bo swinka juz od dlugiego czasu nic nie widzi,co nie przeszkadza jej kompletnie w normalnym zyciu.
W przypadku moich prosiakow diete ta zastosowalam rowniez dlatego,ze moja inna swinka miala stale nawracajace problemy w ukladem moczowym,za nami juz trzy operacje usuwania kamieni z drog moczowych i odpukac-poki co trzyma sie dzielnie.
Wczesniej swinki czesto wybrzydzaly,niektorych warzyw jesc wogole nie chcialy,jedzonko zalegalo w klatkach-odkad odstawilam granulat znika wszystko.
Marta_K

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Marta_K »

Hej ho, a może ktoś umie mi odpowiedzieć na pytanie co z witaminą C - którą muszą dostawać świnki morskie i która jest też ważna przy cukrzycy?
W jakiej postaci ją podawać?
Cebion, który stosowałam dotąd odpada... Zawiera jako substancję pomocniczą na 1 ml około 87% glicerolu... A wyczytałam, że podając cokolwiek z glicerolem chorym na cukrzycę należy zachować szczególną ostrożność...
Warzywa mające dużą zawartość wit C również odpadają...
To co podawać śwince?
zagli

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: zagli »

Marta, to na pewno pytanie do Waszego weta, ale może to jest dobry pomysł?
http://biowet.pl/produkt,vitaminum-c-10-inj,56
Marta_K

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Marta_K »

Dzięki zagli, ale nie chcę męczyć świnki zastrzykami... Wystarczy, że raz w tygodniu męczę ją pobieraniem krwi na badanie poziomu cukru we krwi....
A, że pytanie do weta, wiem - ale pomyślałam, że dowiem się może co stosują inni mający świnki z cukrzycą i zadzwonię do weta ze swoimi propozycjami już ;)
zagli

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: zagli »

Nie trzeba w zastrzykach, można do pyszczka :)
Zapytaj go o nią. Z kilkoma wetami o niej rozmawiałam i zawsze słyszałam same pozytywy, ale to na pewno zależy od prosiaka...
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Jack Daniel's »

kapuszek chyba ma (albo miała) świnkę z cukrzycą...
Podpis usunięty przez administratora.
Ania

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Ania »

Niech ktoś kto się zna oceni czy to się dla świnek nadaje, ale wiem że można kupić lewoskrętny kwas askorbinowy w proszku, rozpuszczony w wodzie możnaby do pyszczka podawać. Tylko pozostaje kwestia taka, że byłaby potrzebna bardzo dokładna waga żeby naważyć odpowiednią ilość.
Monique

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Monique »

Ja bym postawiła jednak na warzywa, które zawierają witaminę C. Karma dla świnek morskich bez cukru też ją zawiera. Wydaje mi się, że to wystarczy. Wtedy będzie pewność, że w jakimś stopniu zapotrzebowanie na tę witaminę zaspokoisz, a przynajmniej nie przedawkujesz.
Marta_K

Re: Cukrzyca u świnek - objawy, leczenie, dieta

Post autor: Marta_K »

Moja świnia ma na razie jeść jedynie sałatę i ogórka... w tym raczej nie ma wystarczającej ilości witaminy c....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne narządy wewnętrzne i ich schorzenia”