Pielęgnacja samców

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pielęgnacja samców

Post autor: kimera »

Z zaskoczeniem stwierdziłam, że w literaturze w języku polskim prawie wcale nie wspomina się o gruczołach tłuszczowych (angielskie "grease gland) u świnek morskich. Znajdują się one u podstawy kręgosłupa świnki, tam gdzie zaczynałby się jej ogon, gdyby go miała. Szczególnie jest on widoczny u samców i głównie one mają z nim problemy.

Na zadku samca łatwo zauważyć lekko wilgotne miejsce, trochę lepkie, bez szczególnie brzydkiego zapachu (wydziela lekki zapach wosku pszczelego) - dlatego bardziej od nazwy gruczoł zapachowy pasuje tu nazwa gruczoł maziowy lub tłuszczowy. Ta lekka lepkość jest stanem normalnym i nie przeszkadza ani śwince, ani jej opiekunowi. Problem pojawia się dopiero w przypadku nadczynności gruczołu, jakby "łojotoku". Wtedy włosy w okolicy gruczołu, a czasem na całym zadzie robią się tłuste, pozlepiane w strąki substancją, która przypomina żywicę lub smołę i równie trudną do usunięcia.

Kiedy zauważy się takie "czarne strąki", nie jest to powód do szczególnego niepokoju, śwince nic nie grozi. Trzeba tylko futro umyć, choć to może nie być takie proste. Do usuwania wydzieliny stosuje się metody podobne, co do zmywania smaru lub żywicy z rąk - najpierw trzeba zabrudzone miejsce natłuścić, a potem normalnie umyć. W przypadku świnek morskich należy stosować delikatne oleje - Amerykanie bardzo polecają olej kokosowy, chociaż obawiam się, że u nas się go nie dostanie. Sądzę, że spokojnie można go zastąpić oliwką dla dzieci, albo jakimś innym bezpiecznym dla ludzi tłuszczem. Po rozpuszczeniu "świnkowego smaru" sierść należy umyć środkiem przeznaczonym do kąpieli małych zwierząt. Jeśli nic nie pomaga, zostaje zawsze wystrzyżenie zlepionych włosów. U świnek skinny wystarczy samo zmywanie skóry delikatną oliwką.

Wydzielinę o silnym zapachu wytwarzają natomiast gruczoły łojowe znajdujące się wewnątrz woreczka odbytowego u samców. Czasami widzimy, jak samczyki "ciągną pupą" po podłożu, znacząc terytorium. Jest to biaława, lepka substancja, której obecność na ściankach woreczka odbytowego jest zjawiskiem normalnym. Normalne jest też, niestety dla nas, "puszczanie smrodka" przez samce, co bywa nazywane też "rozsiewaniem knurzych perfum" lub "puszczaniem bąków", choć nie ma związku z trawieniem. Dobrze, że ten zapach starych skarpet lub sera po wywietrzeniu nie zostaje na naszych świnkach!

Problemem natomiast jest inna śmierdząca samcza sprawa, a mianowicie zatrzymanie cekotrofów, czyli zatkanie jelita prostego, po angielsku "impaction". U niektórych samców, zwłaszcza starszych, dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowego w dolnym odcinku jelita grubego. W rezultacie mięśnie odpowiedzialne za usuwanie odchodów nie pracują w pełni sprawnie i kał miękki - cekotrofy - odkładają się w woreczku odbytowym. Kał twardy, zwykłe bobki, wydostają się na zewnątrz, choć gruda miękkiej masy to utrudnia. Zatkanie jelita prostego poznaje się po zniekształconych bobkach, brzydkim zapachu samca, a w stanie zaawansowanym po grudzie kału wystającej już z woreczka odbytowego.

Zatrzymanie cekotrofów to nie zaparcie! Nie podaje się na to żadnych leków, dieta również nie ma znaczącego wpływu. Środki zapobiegawcze to dieta uboga w cukry i ruch. Przewód pokarmowy świnki pracuje w miarę normalnie, aczkolwiek nie jest to stan dobry, ponieważ świnka nie może zjadać swoich miękkich bobków, które są jej niezbędne do prawidłowego trawienia.

Grudkę kału trzeba po prostu mechanicznie usunąć z woreczka odbytowego świnki, dlatego jest to raczej problem pielęgnacyjny niż medyczny. Trzeba delikatnie wywinąć fałdy woreczka odbytowego i ostrożnie usunąć nagromadzone brudy, pomagając sobie wacikiem. Jeśli brud przysechł do ścianek woreczka, przed usunięciem trzeba go odmoczyć oliwką. Całość można przepłukać letnią wodą ze strzykawki. Można z tym również pójść do weterynarza, jeśli sami nie czujemy się na siłach przeprowadzić takiego zabiegu lub coś nas niepokoi.

Nawet jeśli samczyk nie ma skłonności do zatkania odbytu, dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie nagromadziły mu się w woreczku i okolicach genitalnych wióry ze ściółki, kawałki siana i jakieś inne brudki, które mogłyby wywołać podrażnienia i stany zapalne. W przypadku penisa mogą to być resztki nasienia. Podobno może się zdarzyć, że zaschnięta sperma uniemożliwia pełne cofnięcie prącia, a to szybko doprowadzi do podrażnień. Po umyciu letnią wodą można penisa nasmarować żelem do miejsc intymnych KY, żeby ułatwić wsunięcie go na miejsce.

No i kto by pomyślał, że to właśnie samczyki trzeba podmywać? Samice świnek takich problemów nie mają.

Informacje w języku angielskim oraz zdjęcia:
http://www.guinealynx.info/impaction.html
ANYA

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: ANYA »

Nawiazujac do tego co napisala Kimera chciałam tylko zwrocic uwagę, ze czyszczenie zadka u samcow jest bardzo ważne. Ryan zawsze miał pelno paprochów w odbycie i wystajace wlosy i probowaam mu to patyczkiem wyciagac. Ale widać niedokładnie bo nabawil się infekcji bakteryjnej i jest ciut opuchnięty w srodku co sprawia, ze ma problem z wydobyciem cekotrofów. Musze tez codziennie czyscic my odbyt srodkiem odkazajacym który dostałam od weta. Jego zalecenie jest czyscic jego doopke conajmniej raz w tygodniu po skończeniu kuracji. Niestety nie jest to przyjemne, ale konieczne. Zaczelam czyscic wszystkie swinki i nie uwierzcie ile smieci może się tam zmiescic! Wystarczy, ze wezmecie patyczek higieniczy, namoczcie w letniej wodzie i wyjmiecie gleboko usadowione paprochy. To powinno zapobiec infekcja.
Awatar użytkownika
sophiee
Posty: 98
Rejestracja: 01 wrz 2014, 13:29
Miejscowość: Poznań
Kontakt:

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: sophiee »

Czy mogę przemyć mojej śwince gruczoł zwykłym olejem roślinnym/masłem ?
Próbowałam wacikiem namoczonym wodą, niestety efekt jest ledwo widoczny,a nie mam w domu oliwki dla dzieci .
Ewentualnie czy taki zabieg czyszczenia można przeprowadzić u weterynarza?
Moja poprzednia świnka była samiczką, więc taki zabieg to dla mnie nowość, a nie chcę zrobić zwierzątku krzywdy... :roll:
Awatar użytkownika
martu.ha
Posty: 1642
Rejestracja: 31 lip 2013, 14:32
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: martu.ha »

masłem raczej nie, to nie kanapka :lol:
można użyć ciekłej parafiny, kosztuje 2zł w aptece
pigeon.queen

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: pigeon.queen »

Może spróbuj też olejem rycynowym, nie wiem czy pomoże, ale raz gdzieś przeczytałam, że się nadaje (Od razu piszę, że to nie jest sprawdzona informacja, jeśli nie jeteście pewne, albo wiecie, że to nie jest zalecane piszcie!)
Awatar użytkownika
martu.ha
Posty: 1642
Rejestracja: 31 lip 2013, 14:32
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: martu.ha »

odradzam sprawdzania na zwierzęciu czy coś pomoże
i może nie doradzajmy nie mając wiedzy na ten temat...
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: Jack Daniel's »

Olej rycynowy...
"(Od razu piszę, że to nie jest sprawdzona informacja, jeśli nie jeteście pewne, albo wiecie, że to nie jest zalecane piszcie!)" też mam poradę. Nie wiesz na 100% - nie pisz głupot.
Podpis usunięty przez administratora.
pigeon.queen

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: pigeon.queen »

Po to napisałam w nawiasie... żeby potem nie było, że to sprawdzone.. Kiedyś na jakieś stronce to było, sama stwierdziłam, że to mało prawdopodobne, ale skoro jest jakaś informacja, to lepiej ją zmieścić, zamiat potem pluć sobie w brodę, że się nie pomogło. Napisałam, żebyście poprawiły jak coś, a nie od razu pretensje
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: Jack Daniel's »

Kiedyś w internecie na jakiejś stronce czytałem, że jak ma się zapalenie płuc, to należy posmarować tyłek miodem i usiąść na mrowisku.
Przejrzałem Twoje posty. Nic osobistego wiesz, ale wydaje mi się, że wpadłaś tutaj i chcesz wszystkich pouczać ;)
Podpis usunięty przez administratora.
pigeon.queen

Re: Pielęgnacja samców

Post autor: pigeon.queen »

Nie, po prostu pisze tak jak wszyscy rady, a przede wszystkim, nie zachowuje sie jak Ty. I nie wpadlam, bo to ze wszedles na moj profil nic nie oznacza.. nic o mnie nie wiesz czlowieku, wiec nie rozumiem o co Ci chodzi, szczegolnie, ze ten temat nie jest takim, jaki probujesz z niego utworzyc. Nie pasuje Ci, to sie nie odzywaj, ani nie udzielaj i tyle
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”