Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

Magda8.

Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: Magda8. »

Co sądzicie o podawaniu świnkom "dropsów", mam teraz małą świnkę (jest u mnie tydzień) i ciągle zastanawiam się jak jej umilić życie ale i żeby była zdrowa, warzywa i owoce kupuje w sklepie z ekologiczną żywnością.
Dziś byłam w sklepie zoologicznym zorientować się czy bardziej opłaca mi się kupić tam karmę czy zamówić przez internet (używam Versele Laga Cavia Nature) oczywiście jak to ja musiałam coś Misi do domu przynieść z tego zoologicznego, na początku pomyślałam właśnie o dropsach których był bardzo duży wybór począwszy od jakiś tanich za 3zł po droższe z Vitakratu (która z tego co słyszałam uchodzi za dość dobrą firmę) jednak nie jestem przekonana do końca przekonana chociaż ludzie to kupują.
Poza tym widziałam takie przekąski z VL
http://hipcio.sklep.pl/produkt/versele- ... -apple-50g firma zaufana ale martwi mnie "mleko i produkty mleczne" w składnikach. Co sądzicie?

Ostatecznie zdecydowałam się na zioła uzupełniające ale chciałabym żeby Misia miała szeroki wachlarz smaków w swojej diecie.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: kimera »

Większość tych przysmaków wcale nie jest dobra, ani w smaku, ani dla zdrowia świnki. Największym smakołykiem dla świnek jest trawa i zioła, niektóre warzywa i owoce. Sprawisz małej największą przyjemność, jeśli dasz jej cykorię, pomidora cherry, może jeszcze liść sałaty rzymskiej. Posiej zboże na trawę, tego też może jeść, ile chce. Poza tym są suszone zioła, np. Mniszek, babka, krwawnik, no i mieszanki ziół dla świnek morskich.
Dropsów nie kupuj, to sam cukier i mleko w proszku, nic dobrego dla roślinożercy. Niektóre świnki lubią chrupki typu Snack, z witaminami i probiotykami, betaglukanem, etc, i niektóre rodzaje kolb. Tylko nie mogą to być kolby z jajkiem, orzechami, jogurtem, miodem, no i oczywiście serem, czy bekonem. Z czekoladą też nie! :)
Moreni

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: Moreni »

Kupiłam raz moim dziewczynom te ciasteczka z VL, tyle że borówkowe. W ogóle nie chciały ich jeść.
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: Lilith88 »

Zdecydowanie odradzam. Takie "smakołyki" mają w składzie mleko które jest kategorycznie zakazane dla świnek! Poza tym mnóstwo chemii, sztuczne barwniki, konserwanty, spulchniacze itp. Niektóre są wypiekane a to też zabronione dla świń.

Świnki mogą mieć bogatą dietę ale myśli być naturalna i bez ziarna, ziół jest szeroki wybór, świnki uwielbiają babkę lancetowatą i szerokolistną, pokrzywę, krwawnik, mniszek lekarski, miętę, jeżówkę itd. i to można im podawać bez ograniczeń i z czystym sumieniem. Oczywiście jest też mnóstwo warzyw odpowiednich w diecie świnek i też warto urozmaicać im dietę w te warzywa jak tylko się da :)
ilona__wwy

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: ilona__wwy »

Co sądzicie o Bunny Nature · Crunchy Cracker Carrot 50g ?
z tej firmy mają fajna fajny skład Orkisz, otręby owsiane, ryż, wytłoki z owoców, marchew (7%), otręby owsiane w peletkach, lignoceluloza, buraki, węglan wapnia, sproszkowana cykoria (0,5% inulina). Ten węglan wapnia mnie trochę martwi. On jest szkodliwy ?
lubię

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: lubię »

Słodkość, ale taka przyzwoita ;) Węglan wapnia na pewno odpada przy świnkach "nerkowych", zdrowe pewnie sobie z nim poradzą, byle nie za często - ale to i ze względu na zapewne wysokie IG nie powinien być częsty smakołyk.
Magda8 - ogólna zasada jest taka, że wszelkie ciacha, dropsy, kolby i inne fidrygałki są złe :lol: Ale, jak od każdej zasady, są wyjątki, tylko trzeba ich poszukać, czyli: czytać składy. Do wcześniej wymienionych rzeczy dodam jeszcze syrop glukozowy, który lubi czasem wystąpić w takich wynalazkach, oraz zachowanie ostrożności w przypadku mąk: pszennej, żytniej, ryżowej z powodu wspomnianego IG.
VL jest niezłą firmą, ale bez przesady, robią też masę rzeczy co najmniej zbędnych, jak np. dropsy. Niestety nie da się powiedzieć, że ta i ta firma jest ok i jej produkty możesz bezpiecznie kupować. Fajne są np. kolby JR Farm, jak ta http://hipcio.sklep.pl/produkt/jr-farm- ... siona-traw, ale ten sam JR Farm robi ciasteczka krabowe - też fajne, ale dla zupełnie innych gryzoni ;)
I jak powiedziała kimera: nie ma większej radoch niż świeża trawa czy inne zielsko. Jeśli chcesz, żeby prosiałka miała urozmaiconą dietę (co popieram wszystkimi czterema kończynami), najlepiej zadbaj o to sama. Teraz nasiej trawy, żeby mogła sobie pogryzać trochę, a w sezonie znoś ile wlezie dozwolonego zielska i sama rób suszki rozmaite - będziesz pewna, co masz, ile leżało i jak było przetwarzane :)
ilona__wwy

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: ilona__wwy »

Ja swojej śwince czasem daje gryzaki melisowe ale tylko mały kawałek raz na tydzień dla urozmaicenia diety siana i zółek to ma pod dostatkiem. Przy twardych kawałkach to sobie pokombinuje jak to zjeść i ruszy szare komórki. Podobno prosiaki są inteligentne nie tak jak mocno jak te wiejskie ale potrawią sobie wykombinować jak tu sobie drzwi przesuwane otworzyć jak są uchylone czy jak się dobrać do leżącej torebki z sianem (przynajmniej moja spryciara :D )
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: Lilith88 »

Gryzaki melisowe to znaczy te z Herbal Pets? Takie wypiekane? Jeśli tak to nie dawaj tego nigdy więcej. Dlaczego nie podajemy pieczywa itp. możesz przeczytać tutaj http://forum.swinkimorskie.eu/SPSM/inde ... Itemid=146
Magda8.

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: Magda8. »

W artykule na temat chleba jest napisane, że mogą ścierać ząbki na gałązkach, mogą to być byle jakie gałązki czy jakieś konkretne drzewo?
ilona__wwy

Re: Dropsy i inne sklepowe przekąski, dawać czy nie dawać?

Post autor: ilona__wwy »

moja świnka nie chce jeść żadnych gałązek, odwidziło jej się i nawet wierzbowych nie chce :glowawmur:
W składzie gryzaków melisowych z Herbal Pets jest mąka pszenna graham, a to jest chyba przetworzone zboże ?
Ze zbóż to je beaphar care plus i czasem te gryzaki mały kawałek raz na tydzień dużo jej nie daje odstawiam je pomału i przyzwyczajam do siana (był problem z jedzeniem bo go nie chciała małą garstkę na dzień nie zjadła :nie_powiem: ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”