Zachowania świnek względem siebie

Czyli czym Twoja świnka zaskoczyć potrafi

Moderator: Pulpecja

Madzior

Zachowania świnek względem siebie

Post autor: Madzior »

Cześć,
piszę, bo mam dziwną sytuację ze swoimi maluchami. Panny są z jednego zoologa (kupiłam duo-packa) znają się ze sobą niemal od początku swojego życia.
Jedna jest hiperaktywna, większa, silniejsza - Fiśka. Druga jest mniejsza, spokojniejsza i uległa - Kiziula

Mam problem, bo ta większa czasami z zębami do tej małej wyskakuje. Nie ma krwi, ale jest przemoc :szczerbaty: Boję się o małą cały czas, bo mam wrażenie, że dominacja tej drugiej ją bardzo stresuje. Jak biorę je na kolana, to zawsze im przygotowuję jakiś kocyk, żeby było im miękko i wygodnie. Kiziula od razu szuka jakiejś wąskiej kryjówki, chowa się, opatula w kocyku i robi naleśnika. Fiśka natomiast pierw połazi trochę, powspina się na kocyk, a potem wciska się do Kiziastej na chama, aż ta mała zaczyna się drzeć. Dzisiaj frontalnie Fiśka próbowała się wcisnąć do tej małej i słyszałam/widziałam jak ją potraktowała z zębów. Kiziastą od razu wzięłam na ręce, przykryłam inną szmatą i przytuliłam, żeby sie uspokoiła - jeszcze chwilę kwiczała głośno ;(

Na samym początku bywało nawet tak, że Fiśka nie zdążyła się zbliżyć do małej, a ta mała już zaczynała piszczeć.
Dodam tylko, że jeśli świnki są rozdzielone (jedna np. u mnie na kolanach, druga na kolanach kogoś innego), to zaczynają siebie wołać.

Czy to jest dalej ustalanie hierarchii w stadzie? Zaczynam w to wątpić i wydaje mi się, że Fiśka jest po prostu agresywna.

Jest jakiś sposób, żeby ostudzić temperament tej większej? W klatce też czasami ją gania bezlitośnie i nie daje jej spokoju.

Coraz bardziej męczy mnie myślenie o tym, bo niedługo zląduje u mnie adoptowana Fiona, która też jest raczej z tych spokojnych i uległych świnek... Masakra, boję się łączenia, autentycznie!
Olga1109

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Olga1109 »

Sposób jest jeden. Nie rozdzielaj póki nie ma krwi, nie wyciągaj z klatki jeśli nie musisz. Jak już obgadają między sobą która jest naj to będziesz mogła je trzymać na kolanach do woli :szczerbaty:
Madzior

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Madzior »

Ale ja mam je już 2 miesiące! A sytuacja się nie zmienia...
Olga1109

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Olga1109 »

No cóż... Może po prostu cały czas nie mogą się dogadać :idontknow: Jak nie ma krwi to na prawdę nie ma sensu rodzielać. A może spróbujesz nagrać filmik? Zobaczymy jak to wygląda i może będzie latwiej coś poradzić
Madzior

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Madzior »

Trudno coś takiego nagrać, bo ile razy próbowałam już chwycić za aparat, to już było po wszystkim :meeting: Cały czas się staram to zarejestrować :)
Madzior

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Madzior »

Dobra, mam dwa filmy. Jakość kiepska, bo robiłam komórką - tylko tę miałam pod ręką. Może coś widać, aczkolwiek i tak to co jest na filmach to takie 10% ich umiejętności...

1. Film z 16 czerwca (miesiąc temu) - na pierwszych 4 sekundach widać, jak Fiśka goni Kiziulę, potem już niczego nie widać :szczerbaty:
http://www.youtube.com/watch?v=BGMCMcm9 ... e=youtu.be

2. Dzisiejszy rejestr
http://www.youtube.com/watch?v=aGxywFFQ8OY

Tak się panny zachowują w czasie między spaniem a jedzeniem.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10179
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: martuś »

To mi nie wygląda na ustalanie hierarchii. Widać, że Kiziula jest uległa i nie próbuje odebrać władzy Fisi. Mi na tym drugim filmiku wygląda na zachętę Kizi to zabawy. Moje panny są ze sobą dwa lata a też czasami się sprzeczają. W naszym duecie rządzi Nala, Nutka nigdy nie wykazuje zachować dominacyjnych a czasami słyszę z klatki piski Nutki. Nala jej nie gryzie tylko uderza zębami przeważnie jak Nutka zajmnie jakies wygodne miejsce i nie chce wstać. Nie interweniuję w takich momentach bo nie jest to coś strasznego. Obserwuj je i jakby coś Cię niepokoiło to pisz ;)
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Madzior

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Madzior »

Dzięki martuś za zainteresowanie tematem. Mi jest po prostu szkoda tej małej, bo mam wrażenie, że Fiśka ją męczy. Chciałabym, żeby obie były szczęśliwe :)
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10179
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: martuś »

Wiem bo u mnie jest podobnie :pocieszacz: Takie świnkowe życie - czasem się kłócą a jak się je rozdzieli to jest płacz. Rodzeństwo też się często kłóci a w głębi duszy się kocha ;)
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Madzior

Re: Świnka-domina vs uległa

Post autor: Madzior »

Cos w tym jest. Może to taki ich urok... ;) Będę monitorowała ich zachowanie. Wątpię, by doszło do rozlewu krwi. Obym miała rację :fingerscrossed:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania, nawyki, wybryki”