SPŚM

23 maja, 2019

Jakich leków nie wolno podawać świnkom

Wszystkie antybiotyki oddziałują na florę bakteryjną jelit, ale niektóre są bardzo niebezpieczne i wywołują śmiertelną w skutkach enterotoksemię, czyli zatrucie toksynami bakteryjnymi.
Wszystkie antybiotyki z grupy penicylin są śmiertelnie groźne dla świnek morskich. Upewnij się, że twoja świnka ich nie dostanie.
Doświadczony weterynarz nigdy ich nie przepisze śwince i będzie umiał podać kompletną listę leków niebezpiecznych.
Jeśli weterynarz, do którego się udasz ze świnką, nie będzie o tym wiedział, zmień lekarza.

 

Lista leków, których należy unikać:

amoksycylina
amoksycylina z klawulanianem (amoxiclav, augumentin)
ampicylina
bacytracyna
cefadroksyl
cefaleksyna
cefalosporyny
cefazolina
chlortetracyklina
klindamycyna
dihydrostreptomycyna
erytromycyna
linkomycyna
oksytetracyklina
penicylina
streptomycyna

Żadnego z tych leków nie wolno podawać doustnie, niektóre w ostateczności mogą być podane dożylnie, choć należy tego unikać, jeśli jest alternatywa.
Antybiotyki z tej listy mogą być podawane w postaci maści lub kropli do oczu i są zasadniczo bezpieczne, o ile nie zostaną spożyte.
Penicylina i antybiotyki pokrewne są lekami o wąskim spektrum działania, silnie działającymi na bakterie Gram dodatnie.
W ciągu kilku dni od ich podania następuje drastyczne wymarcie naturalnej, gram dodatniej, flory bakteryjnej w jelitach, i namnożenie bakterii szkodliwych, zwykle utrzymywanych w równowadze.
Następuje błyskawiczny wzrost bakterii Clostridium difficile i enterotoksemia, czyli zatrucie organizmu toksynami bakteryjnymi. Leczenie jest możliwe, ale prognozy nie są dobre, bez leczenia śmierć następuje po 1-5 dniach.
U ludzi występuje taka sama choroba, jest to rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Mechanizm jego powstawania i zakażenia C. difficile nie jest do końca wyjaśniony, ale przyczyna najprawdopodobniej jest ta sama: zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej na skutek działania antybiotyków.

źródło: Guinea Lynx
http://www.guinealynx.info/dangerous_medications.html

 

 


Opracowanie: kimera